Wydanie nr 83/2023, Piątek 24.03.2023
imieniny: pokaż (10 imion)Sewer, Sofroniusz, Marek, Aldmir, Oldmir, Szymon, Dzirżysława, Gabriel, Bertrada, Ademar
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Dwór Gdański. Uroczyste otwarcie wrót przeciwsztormowych na rzece Tudze.

  • Wydanie nr 83/2023
  • 23 listopada 2022, 11:08
  • Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim
  • Wiadomości
  • 1 komentarz
Nowy Dwór Gdański. Uroczyste otwarcie wrót przeciwsztormowych na rzece… fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim
Na ujściu rzeki Tugi do Szkarpawy zakończone zostały prace związane z budową wrót przeciwsztormowych. Inwestycja realizowana była przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Budowa wrót ma na celu ochronę Nowego Dworu Gdańskiego oraz terenów przyległych do rzeki Tugi przed powodzią.

We wtorek, 22 listopada br. odbyło się oficjalne otwarcie nowo wybudowanych wrót przeciwsztormowych na rzece Tudze. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski, prezes PGW „Wody Polskie” Krzysztof Woś, burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski, starosta nowodworski Jacek Gross oraz dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Andrzej Winiarski.

Wrota są budowlą trójprzęsłową z dwoma przęsłami o szerokości po 6,5 m oraz jednym przęsłem o świetle 3,0 m. W normalnych warunkach wrota będą stale otwarte, a cały przepływ wód rzeki Tugi zostanie przeprowadzany przez budowlę. Mechanizmy będą umożliwiały sterowanie zamknięciami zarówno w trybie automatycznym, jak i ręcznym. W momencie zamknięcia wrót sztormowych, a tym samym zamknięcia ujściowego odcinka rzeki Tugi do Szkarpawy, przewiduje się możliwość odprowadzenia nadmiaru naturalnego przepływu wód rzeki Tugi do kanału Pryżnik przez budowlę przerzutową i dalej poprzez koryto Linawy do przepompowni Chłodniewo. W tym celu na lewym brzegu rzeki Tugi zaprojektowano budowlę przerzutową (przelew boczny).

- „Jednym z największych zagrożeń dla mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego jest zjawisko cofki. Ze względów architektonicznych nie było możliwe wybudowanie systemów ochrony w samym mieście. Dzisiaj jest ten dzień, w którym mieszkańcy mogą poczuć się bardziej bezpieczni” - powiedział burmistrz Jacek Michalski.

 

 

 

 

Informacja i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim, Gmina Nowy Dwór Gdański

Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Kk
Kk 24.11.2022, 17:34
Jakie otwarcie? Przecież tam trwają intensywne prace budowlane! Ciekawe, którą drogą panowie dojechali,bo dla mieszkańców nie ma żadnej porządnej. Nawet po wale ścieżką rowerową jeżdżą samochody ciężarowe .