Wydanie nr 343/2023, Sobota 9.12.2023
imieniny: pokaż (7 imion)Wielisława, Leokadia, Waleria, Joachim, Delfina, Wiesław, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Dwór Gdański. Zabójca 23-letniej Pauliny skazany na dożywocie.

Nowy Dwór Gdański. Zabójca 23-letniej Pauliny skazany na dożywocie. fot. PAP
23 – letnia Paulina poszukiwana była od marca 2020 r., kiedy to wyszła z miejsca zamieszkania w Warszawie i kontakt z nią się urwał. Wtedy policjanci w Łomży sugerowali, że mogła przebywać na terenie Nowego Dworu Gdańskiego u swojego partnera. Dwa miesiące od zaginięcia w lesie pod Piotrowem w powiecie nowodworskim znaleziono ciało kobiety, którego miejsce ukrycia wskazał wówczas 20 – letni Patryk D. podejrzany o dokonanie jej zabójstwa. Ciało było rozczłonkowane, jednak badania DNA potwierdziły, że była to zaginiona Paulina. We wtorek sąd skazał mężczyznę na dożywocie.

We wtorek, 8 listopada br. Sąd Apelacyjny w Gdańsku rozpoznał apelację Prokuratury Okręgowej w Gdańsku od wyroku Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 12 kwietnia 2022 r. w sprawie przeciwko Patrykowi D. Wniesiona przez prokuratora apelacja na niekorzyść sprawcy została uwzględniona.

 

Prokurator nie zgodził się na 25 lat więzienia.

Prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku postępowanie dotyczyło zabójstwa 23-letniej Pauliny, której rozkawałkowane zwłoki odnaleziono 30 kwietnia 2020 r. w rejonie  miejscowości Piotrowo koło Nowego Dworu Gdańskiego.

- „W toku postępowania,  w oparciu o materiał dowodowy zarzut dokonania zabójstwa w zamiarze bezpośrednim, a następnie w celu ukrycia śladów przestępstwa i utrudnienia identyfikacji rozkawałkowania zwłok i ich ukrycia, został przedstawiony 20-letniemu wówczas Patrykowi D. Postępowanie zostało zakończone aktem oskarżenia skierowanym do Sądu w lipcu 2021 r.” - wyjaśnia Grażyna Wawryniuk rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - „Wyrokiem z 12 kwietnia 2022 r. Sąd uznał Patryka D. winnym popełnienia zarzuconego mu przestępstwa  i wymierzył mu karę 25 lat pozbawiania wolności. Orzekł również obowiązek zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę poprzez zapłatę kwoty 200 000 złotych na rzecz bliskich Pauliny. Uznając wyrok za  rażąco niewspółmierny prokurator skierował w czerwcu 2022 roku apelację”.

W ocenie prokuratora sprawca  dopuścił się popełnienia przestępstwa o wyjątkowym bardzo wysokim stopniu społecznej szkodliwości. Działał z zamiarem bezpośrednim pozbawiania życia pokrzywdzonej, wcześniej je planując i przygotowując. Wykorzystał trudną sytuację życiową pokrzywdzonej oraz fakt, że ufała mu.

- „Prokurator wskazał na drastyczność sposobu postępowania sprawcy po dokonaniu zabójstwa, jak również negatywne prognozy kryminalistyczne. Wszystkie te przesłanki  przemawiały w ocenie prokuratora za wymierzeniem Patrykowi D. kary dożywotniego pozbawiania wolności, o co wniósł  w apelacji” - dodaje Grażyna Wawryniuk. - „Sąd odwoławczy, podzielając stanowisko prokuratora uwzględnił apelację i zmienił wyrok  poprzez orzeczenie wobec Patryka D.  dożywotniej  kary pozbawiania wolności”.


 

 

 

Zdjęcie: PAP Adam Warżawa

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
ABC
ABC 14.11.2022, 19:05
Brawo dla prokuratury
ABC
ABC 14.11.2022, 19:05
Brawo dla prokuratury
Żałosne sądy
Żałosne sądy 13.11.2022, 19:44
Chłopak im pomógł wskazując miejsce ukrycia zwłok, a mógł tego nie robić. Do tego młody wiek, nic o wcześniejszych wyrokach. Dożywocie to kpina
Andrzej
Andrzej 14.11.2022, 19:04 (odpowiedź do Żałosne sądy)
Kpina???? Powinien dostać krzesło elektryczne! Chciałbym usłyszeć stwierdzenie „kpina” z twoich ust jakby chodziło o członka twojej rodziny w miejscu ofiary.
Zwyrodnialec, a nie człowiek!
Brawo dla prokuratora!
Qwerty
Qwerty 14.11.2022, 08:08 (odpowiedź do Żałosne sądy)
Tak i do tego najlepiej w nagrodę powinien dostać xboxa wypasioną cele, raz w tygodniu panienki, a co weekend szampana...W normalnych krajach za coś takiego jest kara śmierci, a tu będziemy utrzymywać patologię z naszych podatkow