Wydanie nr 196/2024, Niedziela 14.07.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Marcelin, Ulryk, Kamil, Tuskana, Franciszek, Dobrogost, Kosma, Marceli, Izabela, Damian, Angelina
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Wkrótce otwarcie przekopu - co dalej z elbląskim portem? Konferencja prasowa prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego.

Wkrótce otwarcie przekopu - co dalej z elbląskim portem? Konferencja… fot. TvRegionalna24.pl
Mimo, że już 17 września br. otwarty zostanie uroczyście przekop Mierzei Wiślanej, do tej pory nie została wyjaśniona sprawa, kto pogłębi sporny odcinek 900 m toru wodnego prowadzącego do portu w Elblągu – elbląski samorząd czy Skarb Państwa. Tę sprawę m. in. poruszył podczas konferencji Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

W środę, 7 września br. podczas konferencji Witold Wróblewski, prezydent Elbląga podkreślał, że od wielu lat wszystkim zależało na rozwoju miasta i portu, a idea budowy przekopu Mierzei Wiślanej miała w tym pomóc.

- „Kanał Żeglugowy jest dla miasta istotnym przedsięwzięciem, bo przestaje istnieć główna przeszkoda, czyli kaprys Rosjan, który statek do Elbląga wpłynie, a który nie” - podkreślał prezydent Elbląga. Dodał jednak, że do wzmocnienia pozycji portu potrzebne są odpowiednie inwestycje.

W dalszym ciągu jednak nie wiadomo, jak skończy się sporna sprawa pogłębienia toru wodnego do portu elbląskiego. Jakby nie było, bez tego inwestycja związana z przekopem Mierzei Wiślanej nie ma racji bytu. Od dłuższego czasu toczą się słowne przepychanki, na kim powinien spocząć obowiązek wykonania tej inwestycji. Samorząd Elbląga wskazuje, że jest to zadanie rządu, ten zaś odpowiada, że leży to w gestii samorządu. Dzięki tej inwestycji do portu w Elblągu mogłyby wpływać statki o zanurzeniu 4,5 m i ładowności do 5 tys. ton.

- Z jakiś przyczyn do oczyszczalni tor jest pogłębiany, a zaraz za nią nie jest pogłębiany. Oba odcinki, zarówno ten przed oczyszczalnią, jak i ten za nią są na terenie miasta. Nikt do tej pory nie potrafił mi wyjaśnić tego fenomenu, o co tu chodzi?” - zastanawiał się Witold Wróblewski. Dodał, że zapewne ma to związek z tym, z jakiej partii politycznej się wywodzi.

Prezydent Elbląga podkreślił, że bez względu na pogłębienie spornego odcinka toru wodnego, czy jego brak, port elbląski nadal będzie funkcjonował.

 

Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej już 17 września br. Mimo tego, że rząd wielokrotnie podkreślał, że Elbląg będzie głównym beneficjentem kanału, to nikt z ratusza zaproszenia na tę uroczystość nie otrzymał. Witold Wróblewski potwierdził, że ani on, ani Przewodniczący Rady do tej pory nie otrzymali zaproszeń.

- „Najważniejsze jest, że przekop jest zrobiony. Jego już nikt nie zasypie. Tor wodny w końcu ktoś pogłębi. Gospodarka nie znosi próżni” - podsumował Prezydent.

A już w przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna konferencja, podczas której podpisana zostanie umowa o współpracy między portem elbląskim a portem Vordingborg w Danii.

 

Dalszej części konferencji Witold Wróblewski poświęcił znaczącym wzrostom cen prądu i związanymi z tym ograniczeniami. Przedstawił pokrótce przewidywany plan oszczędnościowy, jaki samorząd może wkrótce wprowadzić.

 

Więcej szczegółów znajdziecie państwo w materiale wideo.

 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
wrr
wrr 20.09.2022, 15:28
zara, to ile lat w Elblągu rządzi PełO z PSLem, co do tej POry zrobili dla POrtu i kiedy było ostatnie POgłębianie basenu POrtu?