Wydanie nr 183/2022, Sobota 2.07.2022
imieniny: pokaż (8 imion)Otto, Urban, Martynian, Bożydar, Juda, Niegosława, Switun, Juwenalis
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Dwór Gdański. Już nie zapomnisz mnie - koncert w hołdzie przedwojennym artystom.

W Nowym Dworze Gdańskim odbędzie się koncert pt. „Już nie zapomnisz mnie” z cyklu „Artyści Andersa”, który jest hołdem muzyków młodego pokolenia dla przedwojennych artystów.

W niedzielę, 19 czerwca br. w Żuławskim Ośrodku Kultury o godz. 18.00 odbędzie się widowisko muzyczne pt. „Już nie zapomnisz mnie” z cyklu „Artyści Andersa”.

Wybitne pokolenie twórców, których aktywność artystyczna przypadła na czas tzw. międzywojnia, to plejada nazwisk, które na stałe wpisały się do panteonu sław polskiej kultury. Świetnie rozwijające się kariery nagle przecięła cezura II Wojny Światowej. Wielu twórców trafiło pod niemiecką lub sowiecką okupację. Tworząca się w Związku Sowieckim Armia generała Andersa, stała się azylem dla znajdujących się na tym terenie artystów. Towarzyszyli oni Armii Polskiej na całym szlaku bojowym, tworząc unikatowy zespół „Polska Parada”; wśród jej twórców byli tak wybitni artyści jak: Jerzy Petersburski, Henryk Wars, Marian Hemar, Adam Aston czy Hanka Ordonówna.

To właśnie ich utwory, stworzone i wykonywane jeszcze przed wojną będzie można usłyszeć podczas koncertu „Już nie zapomnisz mnie” z cyklu „Artyści Andersa”, który odbędzie się w ramach międzynarodowego projektu IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja wolności”. Koncert jest hołdem muzyków młodego pokolenia dla przedwojennych artystów.

Autorem koncertu jest Daniel Nosewicz – kompozytor, dyrygent i gitarzysta, tegoroczny  laureat Nagrody „Fryderyk” w kategorii Fonograficzny Debiut Roku Jazz, który przygotował znane i lubiane przedwojenne utwory w nowoczesnych aranżacjach na dwudziestoośmioosobową orkiestrę. Kluczem doboru piosenek w repertuarze koncertu były wpadające w ucho melodie. Koncert przepełniony będzie efektownymi improwizacjami solistów. W programie znajdą się zarówno utwory solowe, duety, a także instrumentalne wersje znanych polskich piosenek. Przeboje tak jak: „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „To ostatnia niedziela”, ”Na pierwszy znak”, „Już nigdy” czy „Miłość ci wszystko wybaczy” wykonają:  Sylwia Różycka ­– aktorka scen muzycznych oraz dramatycznych oraz Jakub Szydłowski – aktor musicalowy, reżyser spektakli muzycznych, musicali i koncertów. Oboje artyści związani są m.in. z warszawskim Teatrem Roma. Gospodarzem koncertu będzie Jerzy Petersburski Jr. – syn jednego z bohaterów koncertu, Jerzego Petersburskiego.

 

Partnerem wydarzenia jest Żuławski Ośrodek Kultury, który również zajmuje się dystrybucją wejściówek.

 

 

 

 

Informacja: organizator

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Zapowiedzi


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.