Wydanie nr 266/2024, Niedziela 22.09.2024
imieniny: pokaż (7 imion)Daria, Maurycy, Tomasz, Ignacy, Joachim, Prosimir, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztum. Najnowszy kwartalnik Prowincja wkrótce będzie miał swoją promocję.

  • Wydanie nr 266/2024
  • 27 kwietnia 2022, 17:27
  • Kwartalnik Prowincja
  • Wiadomości
Sztum. Najnowszy kwartalnik Prowincja wkrótce będzie miał swoją promocję. fot. Kwartalnik Prowincja
Redakcja Kwartalnika Prowincja kończy już skład pierwszego w tym roku numeru. Niedługo całość trafi do druku, a w pierwszych tygodniach maja odbędzie się jego promocja. A co ciekawego znajdziemy w kwartalniku?

To będzie już 47 wydanie kwartalnika Prowincja. Jakie tym razem treści przygotowała jego redakcja? Przeczytajcie ich wstępniak.

- „W ciągu miesiąca liczba mieszkańców naszego kraju zwiększyła się o ponad 2,5 mln osób. To niestety nie demografia, a wojna. Od 24 lutego żyjemy w innym świecie. Autorytarna i bezwzględna Rosja zaatakowała niepodległą Ukrainę rozpoczynając krwawą i wyniszczającą wojnę. Mordują ludzi, niszczą miasta i wsie, bombardują teatry, szpitale, żłobki i szkoły. Bezwzględni i okrutni barbarzyńcy XXI wieku.

Dziś prowincją bliską naszemu sercu, choć daleką, jest cała Ukraina. Ta wojna też nas dotyczy, bo to zamach na demokratyczny świat. Dziś zdajemy egzamin z empatii i solidarności przyjmując pod swój dach naszych ukraińskich sąsiadów, wspierając ich w tych trudnych czasach. Historia stosunków polsko-ukraińskich nie jest łatwa, ale nie o niej dziś chcemy rozmawiać. Być może to dobry czas na obopólne wybaczenie. Dziś chcemy współczuć, towarzyszyć i pomagać.

Piszą o tym z serca Andrzej Kasperek, Krzysztof Czyżewski, Radosław Wiśniewski, a także Paweł Zbierski z katalońskiej perspektywy.

W poezji wraca z nowymi wierszami Alfred Kohn, a debiutuje na naszych łamach poetka z Gdańska, Anna Czekanowicz. Proza to Musa Çaxarxan Czachorowski, także debiutant w naszym kwartalniku i pierwszy u nas Tatar.

Andrzej C. Leszczyński tym razem o podmiotowości i ułudzie wirtualnej. W tym numerze sporo o wojnach napoleońskich, autorstwa Piotra Zawady, Jeana Rappa (w tłumaczeniu Piotra Napiwodzkiego) i Piotra Podlewskiego poruszającego wątek lokalny.

W tym roku obchodzimy 100 lecie Związku Polaków w Niemczech i stąd początki tego wyjątkowego związku przypomina Jan Chłosta z Olsztyna. Wiesław Olszewski kontynuuje wątek powstańców listopadowych, którzy trafili na Żuławy po klęsce insurekcji, a Grażyna Nawrolska w swych archeologicznych podróżach, tym razem o tańcu. W klimat okołowielkanocny wprowadza Marek Suchar w dalszych wojażach po Izraelu, tym razem w Jerozolimie.

Adam Langowski o mało znanym Karolu Donimirskim z amerykańskim paszportem i żubrem w tle. Bartosz Marguardt o Cieszymowie pod koniec wojny i niemieckich mieszkańcach, a Ryszard Rząd o wyjątkowej rodzinie Dirksenów z Niziny Walichnowskiej. Agnieszka Świercz-Karaś o ekologicznych sadownikach spod Sztumu gospodarujących na dawnych areałach słynnego w czasach PRL Kombinatu Rolnego Powiśle w Czerninie. Mieczysław Zagor z Kwidzyna wspomina początki swoich jeździeckich pasji.

W świat europejskiej sztuki wprowadza nas Artur Matys, historyk pochodzący z Malborka, a w Galerii Prowincji prezentujemy sylwetkę plastyczną Krystyny Jażdżewskiej-Baranowskiej, marynistki, związanej od wielu lat ze Sztumem. No i wyjątkowa okładka, jak zwykle autorstwa Mariusza Stawarskiego. W muzyczną podróż, już bardziej w realu, zaprasza jak zwykle Wacław Bielecki. I na deser Paulina Hoppe-Gołębiewska o macierzyństwie.

Życzymy ciekawej lektury, z nadzieją na spotkanie i czasy, kiedy o wojnie rozmawiać będziemy jedynie przy okazji recenzji historycznych książek.

Redakcja Kwartalnika Prowincja”.

 

 

 

 

Informacja: Kwartalnik Prowincja

Kwartalnik Prowincja
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.