Wydanie nr 266/2024, Niedziela 22.09.2024
imieniny: pokaż (7 imion)Daria, Maurycy, Tomasz, Ignacy, Joachim, Prosimir, Józefa
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Dwór Gdański. O alkoholu na przestrzeni dziejów - kolejna odsłona Żuławskiej Kafejki Historycznej.

  • Wydanie nr 266/2024
  • 25 kwietnia 2022, 10:52
  • Gmina Nowy Dwór Gdański
  • Wiadomości
W poniedziałek, 25 kwietnia br. po raz kolejny na profilu społecznościowym Żuławskiego Parku Historycznego odbędzie się Żuławska Kafejka Historyczna. Gościem Łukasza Kępskiego będzie dr Dorota Dias-Lewandowska z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. A temat rozmowy to alkohol na przestrzeni dziejów. Początek rozmowy o godz. 18:00.

- „Czy polski szlachcic był pijany, jak świnia? Jak smakowało wino i gorzałka w ubiegłych stuleciach? Czy problem alkoholowy dotyczył tylko mężczyzn? A przede wszystkim dlaczego zalecano zamiast pica wódki, picie mleka to tylko niektóry pytania i problemy jakie poruszone zostaną na najbliższej Żuławskiej Kafejce Historycznej” - powiedział Łukasz Kępski, który od ponad roku organizuje internetowe spotkania z ramienia Klubu Nowodworskiego.

Jak podkreślają organizatorzy, rozmowa z dr. Dorotą Dias-Lewandowską to pierwsze spotkanie, które w tym roku będzie odwoływać się do szeroko rozumianej historii wyżywienia. Nie da się ukryć, że napoje alkoholowe od wieków stanowiły jej istotny element.

- „Chcemy rozmawiać o smaku dawnego wina? Roli społecznej alkoholu i problemach związanych z jego spożywaniem. Dlatego też cieszymy się, że udało nam się do rozmowy zaprosić dr. Dorotę Dias-Lewandowską, która od wielu lat zajmuje się tą problematyką” - mówi Łukasz Kępski.

To prawda, gość kwietniowej Żuławskiej Kafejki Historycznej nie jest przypadkowy. Dr Dorota Dias-Lewandowska jest antropolożką kultury i etnolożką od wielu lat związaną z Centrum Badań nad Historią i Kulturą Wyżywienia działającym przy Polskim Towarzystwie Historycznym. Zawodowo pracuje w Instytucie Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. W 2013 r. obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytecie Michel de Montaigne Bordeaux III. W swoich badaniach koncentruje się przede wszystkim na historii alkoholu, dyskursie pijaństwa i trzeźwości oraz stereotypach związanych z alkoholem. Jest autorką wielu prac związanych z tymi zagadnieniami. Do najważniejszych z nich należy wydana w 2014 „Historia kulturowa wina francuskiego w Polsce, od połowy XVII wieku do początku XIX wieku”. Od wielu lat współpracuje również przy redakcji poszczególnych tomów „Monumenta Poloniae Culinaria”. Obecnie realizuje duży projekt badawczy pt. „Między pijaną „matką zniszczenia” a trzeźwym „aniołem domu”. Ukryte reprezentacje kobiecego picia w polskich i brytyjskich dyskursach publicznych w drugiej połowie XIX wieku.

- „Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 25 kwietnia o godz. 18:00 na profil Facebook Żuławskiego Parku Historycznego. Na pewno nie będzie to stracony czas, a patrząc na temat rozmowy uważam, że wiele możemy się dowiedzieć” - zachęca Łukasz Kępski.

Spotkanie „O alkoholu na przestrzeni dziejów” odbędzie się w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski projektu „Stolica Żuław - kulturalnie i kulturowo” współfinansowanego przez Gminę Nowy Dwór Gdański.

 

 

 

Gmina Nowy Dwór Gdański
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.