Wydanie nr 326/2024, Czwartek 21.11.2024
imieniny: pokaż (10 imion)Janusz, Twardosław, Maria, Elwira, Albert, Rufus, Regina, Konrad, Wiesław, Heliodor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Rynek pracy w Żuławach i województwie pomorskim

Rynek pracy w Żuławach i województwie pomorskim fot. Rynek pracy w Żuławach i województwie pomorskim
Na rynku pracy w województwie pomorskim zachodzą bardzo dynamiczne zmiany. W okresie przed pandemią sytuacja na rynku pracy cały czas poprawiała się systematycznie, pandemia w wielu dziedzinach spowodowała negatywne zmiany. W Pomorskim mieszka najwięcej w kraju osób w wieku przedprodukcyjnym, a jest najniższy odsetek osób w wieku poprodukcyjnym. Stopniowo przybywa także miejsc pracy, przyjeżdżają obcokrajowcy, którzy wiążą swoją przyszłość z tym regionem.

Praca w województwie pomorskim

Dane z 2021 roku wskazują, że województwo pomorskie jest na trzecim miejscu pod względem aktywności zawodowej mieszkańców, a ponad połowa mieszkańców jest aktywna zawodowo. Wiele branż, które zostały objęte restrykcjami pandemicznymi, musiało szukać nowych rozwiązań, takimi przykładami są kawiarnie i lokale gastronomiczne oferujące dania na wynos. Przedsiębiorcy, chcąc się przystosować do nowej sytuacji, zawsze szukają rozwiązań, zanim podejmą decyzję o zamknięciu działalności. Pracodawcy szukają głównie:

  • kierowców,
  • budowlańców,
  • pracowników logistycznych,
  • programistów i doradców klienta.

Potrzebni są pracownicy w usługach, handlu i produkcji, ale również do pracy z dziećmi, szukając ofert pracy, warto odwiedzić stronę https://www.aplikuj.pl/praca/malbork. Jeśli oferta jest bardziej specjalistyczna, wówczas trzeba trzeba mieć wyższe kwalifikacje. Dane z zeszłego roku wskazują, że w branży usługowej obserwowano także cały czas rosnącą presję płacową.

Czym się charakteryzuje rynek pracy w Pomorskim?

W sektorze usług pracuje aż 61% mieszkańców, należy zaznaczyć, że większość osób, czyli aż 93% pracuje na cały etat. Pomorze w skali kraju jest bardzo atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, występuje dodatnie saldo migracji, to znaczy, że więcej osób dokonuje zameldowania niż wymeldowania. Taka sytuacja ma miejsce jeszcze tylko w województwie mazowieckim. Wiele ofert pracy na Żuławach i w całym województwie pomorskim można znaleźć na stronie: https://www.aplikuj.pl/praca/czernin.

Ogólna sytuacja w sektorze pracy, jeśli chodzi o zatrudnienie, jest dodatnia z wyjątkiem transportu, branży magazynowej oraz handlu detalicznego. Zauważalna była poprawa w minionym roku w takich gałęziach gospodarki jak branża hotelarska i gastronomiczna. Oferty pracy były przeznaczone szczególnie dla osób niewykwalifikowanych wykonujących prace proste dla pakowaczy ręcznych, przetwórców ryb, robotników budowlanych i magazynowych. Brak możliwości znalezienia pracowników na wiele z tych stanowisk sprawia, że dużym powodzenie ma ją pracownicy zza wschodniej granicy.

Praca dla cudzoziemców na Pomorzu

W zeszłym roku znacznie wzrosła liczba zatrudnionych cudzoziemców na Pomorzu głównie na stanowiskach niewymagających dużych kwalifikacji. W zdecydowanej większości są to pracownicy zatrudniani na umowę zlecenie, ale coraz więcej jest przypadków umów długoterminowych. Wzrosła także liczba firm zakładanych przez obcokrajowców. Braki kadrowe powstałe w pomorskich firmach najczęściej są uzupełniane przez Ukraińców, wiele miejsc pracy objęli także obywatele Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Armenii i Rosji. Duża liczba obcokrajowców, prawie jedna trzecia znalazła zatrudnienie w przetwórstwie przemysłowym. Wielu obywateli z zagranicy znalazło także zatrudnienie w budownictwie, transporcie i gospodarce magazynowej.

Rynek pracy w Żuławach i województwie pomorskim
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.