Wydanie nr 28/2023, Sobota 28.01.2023
imieniny: pokaż (12 imiona)Augustyn, Manfred, Manfreda, Flawian, Ildefons, Julian, Karol, Piotr, Roger, Tomasz, Waleriusz, Walery
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Koniec postępowania w sprawie śmiertelnego wypadku w Szymankowie.

Malbork. Koniec postępowania w sprawie śmiertelnego wypadku w Szymankowie. fot. KP PSP Malbork/OSP Lichnowy
Prokuratura Rejonowa w Malborku zakończyła postępowanie w sprawie wypadku, do którego doszło 9 marca 2020 r. na torach w miejscowości Szymankowo – na drezynę najechała lokomotywa jadąca z kierunku Tczewa w stronę Malborka. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosło dwóch pracowników PKP – maszynista drezyny i monter.

 

Jak informuje Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, w toku postępowania dwóm osobom - dyżurnemu stacji Szymankowo oraz toromistrzowi stacji Szymankowo przedstawiono zarzuty popełnienia czynu z art. 177 § 2 k.k. (umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym), w następstwie którego doszło do wypadku, w którym śmierć poniosło dwóch pracowników PKP.

- „Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów i złożyli wyjaśnienia” - informuje Grażyna Wawryniuk. - „W wyniku czynności weryfikujących wyjaśnienia złożone przez podejrzanych ustalono, że przyczyną wypadku była samowolna decyzja maszynisty drezyny przejechania obok tarczy manewrowej wskazującej symbol „Jazda manewrowa zabroniona” i dojechania do rozjazdu, gdzie następnie pojazd zatrzymał. Zatrzymanie spowodowało zmianę wcześniej nadawanego sygnału zezwalającego wjazd dla lokomotywy, na sygnał „Stój”. W tym momencie czoło lokomotywy znajdowało się już za semaforem. Doszło do najechania na drezynę”.

 

Prokuratura Rejonowa w Malborku wykazała, że naruszenie przepisów Instrukcji o prowadzeniu ruchu pociągów przez dyżurnego oraz toromistrza stacji Szymankowo poprzez wydanie w niewłaściwy sposób pozwolenia maszyniście drezyny na pominięcie semafora wjazdowego i dojechanie do tarczy manewrowej, nie miało bezpośredniego wpływu na zaistnienie zdarzenia. Naruszenie to skutkowało jedynie odpowiedzialnością służbową.

- „Postępowanie w tej sprawie zostało zakończone decyzją o umorzeniu śledztwa przeciwko podejrzanym wobec stwierdzenia, że zarzucone im czyny nie wyczerpują znamion czynów zabronionych, a w sprawie wypadku wobec śmierci sprawcy” - informuje Grażyna Wawryniuk. - „Decyzja ta jest nieprawomocna”.

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Powiązane artykuły

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.