Wydanie nr 25/2022, Wtorek 25.01.2022
imieniny: pokaż (5 imion)Miłosz, Paweł, Artemia, Albert, Miłobor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Czym jest język AAC i do czego służą tablice komunikacyjne?

Czym jest język AAC i do czego służą tablice komunikacyjne? fot. FB Bez granic
Fundacja WRÓĆ z Lasowic Wielkich wyszła naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych i w wielu miejscach powiatu malborskiego, nowodworskiego i tczewskiego postawiła tablice informacyjne, które mają umożliwić komunikowanie się osobom nie porozumiewającym się werbalnie lub z trudnościami w tym zakresie.

 

Projekt „Bez Granic” Fundacji WRÓĆ z Lasowic Wielkich ma na celu szerzenie i promocję komunikacji alternatywnej niezbędnej do codziennego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami z naszego otoczenia. Brak udogodnień dla osób z zaburzeniami w porozumiewaniu przyczynia się do wykluczenia oraz całkowitego uzależnienia od najbliższych osób. Dlatego też Fundacja postanowiła wyjść naprzeciw tym osobom i umieściła w kilku miejscach na terenie powiatu malborskiego, nowodworskiego i tczewskiego informatory komunikacyjne w postaci tablic opartych na symbolach MÓWik. Dzięki temu wiele osób niepełnosprawnych będzie mogła wrócić do społecznego funkcjonowania.

 

- Umieszczenie informatorów komunikacyjnych z symbolami MÓWik pozwoli każdemu włączyć się w rehabilitację społeczną osób, dla których jest to jedyny lub podstawowy system porozumiewania się i wyrażania siebie” - czytamy w komunikacie Fundacji WRÓĆ. - Upowszechniając komunikację alternatywną, zapraszamy te osoby do świata, w którym mogą przestać się czuć obce, odrzucone, niezrozumiane. Możemy dać tym osobom rzeczywiste prawo głosu, zamiast zapewnień, że my sami wiemy, jaki świat będzie dla nich najlepszy”.

 

 

Informatory skierowane są głównie dla osób z niepełnosprawnościami, szczególnie posługującymi się językiem AAC. W powiatach malborskim, nowodworskim i tczewskim społeczność ta stanowi ponad 17 tys. osób. Czym jest język AAC? Jest to ogół metod, które są stosowane do wspierania komunikacji osób mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się. Metody te umożliwiają takim osobom wyrażanie swoich potrzeb, preferencji, myśli, opinii, a w konsekwencji pomagają w nawiązywaniu relacji z innymi osobami.

 

 

Tablice komunikacyjne pojawiły się już w wielu miejscach na terenie Malborka, Nowego Dworu Gdańskiego i Tczewa, m. in. przed Urzędem Gminy Malbork, na Przystanku Rowerowym w Nowej Wsi Malborskiej, przy Przedszkolu Miejskim i przedszkolu Calineczka oraz w Żuławskim Ośrodku Kultury w Nowym Dworze Gdańskim, w Ogrodzie Sensorycznym Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie.

 

 

„Projekt współfinansowany przez NIW-CRSO ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”.

 

 

 

Zdjęcia: FB Bez granic

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.