Wydanie nr 25/2022, Wtorek 25.01.2022
imieniny: pokaż (5 imion)Miłosz, Paweł, Artemia, Albert, Miłobor
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Stary Targ. Wójt z zarzutami niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień.

Stary Targ. Wójt z zarzutami niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień. fot. Archiwum TvMalbork.pl
Wójt gminy Stary Targ, Wiesław Kaźmierski wraz z czterema innymi osobami usłyszał zarzuty w śledztwie w sprawie nieprawidłowości przy przetargu dotyczącym rekultywacji terenu po byłej żwirowni. Postępowanie pod nadzorem prokuratury prowadzi Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Gdańsku. Podejrzani nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im czynów.

 

Jak informuje Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Wójtowi Gminy Stary Targ prokurator zarzucił popełnienie dwóch przestępstw dotyczących niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w związku z przygotowaniem i przeprowadzeniem zamówienia publicznego.

- „Wykonując uprawnienia zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników urzędu zatwierdził zamówienie publiczne z przedmiotem zamówienia publicznego opisanym w sposób niejednoznaczny i niewyczerpujący, tj. nie precyzujący warunków eksploatacji kruszywa” - informuje Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - „Dwukrotnie bezprawnie dokonał zmiany zapisów umowy o rekultywację terenu, co postawiło wykonawcę w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do innych wykonawców biorących udział w postępowaniu przetargowym. Do czynów objętych zarzutami dochodziło w latach 2014 – 2016, a kwota wyrządzonej Gminie szkody przekroczyła 470 tysięcy złotych”.

 

 

 

Zarzutem objęto również jednego z urzędników Gminy Stary Targ, któremu zarzucono popełnienie przestępstwa z art. 231 § 1 k.k.

- „W toku przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego nie dopełnił swoich obowiązków poprzez opisanie w sposób niejednoznaczny i niewyczerpujący przedmiotu zamówienia, tj. nie precyzując warunków eksploatacji kruszywa” - informuje rzecznik PO w Gdańsku.

 

 

 

Z kolei dwóm przedstawicielom firmy uczestniczącym w zamówieniu publicznym zarzucono popełnienie przestępstwa z art. 297 § 1 k.k.

- „Działając w celu uzyskania zamówienia publicznego posłużyli się poświadczającym nieprawdę dokumentem dotyczącym spełnienia warunku przetargu, który miał istotne znaczenie dla uzyskania zamówienia” - dodaje Grażyna Wawryniuk.

 

 

 

Przedmiotem śledztwo był również wątek dotyczący umorzenia w latach 2013-2016 przez Wójta Gminy Stary Trag podatku nabywcy nieruchomości gruntowej położonego w miejscowości Szropy. Funkcjonariuszowi zarzucono niedopełnienia w tym zakresie obowiązków służbowych i wyrządzenie Gminie szkody w kwocie przekraczającej 130 tys. zł.

- „Ustalono również, że rzeczoznawca majątkowy, który sporządził w 2013 roku operat szacunkowej, w oparciu o który dokonano sprzedaży tej nieruchomości, poświadczył w nim nieprawdę co do okoliczności mających znaczenie prawne” - podsumowuje rzecznik prasowy PO w Gdańsku. - „Rzeczoznawcy zarzucono popełnienie przestępstwa z art. 271 § 1 k.k.”.

 

 

 

Podejrzani nie przyznają się do popełnienia zarzuconych im czynów. Śledztwo w  tej sprawie znajduje się w końcowej fazie.

 

Czyn z art. 231 § 1 k.k. zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Natomiast czyny z art. 271 § 1 k.k. oraz z art. 297 § 1 k.k. do lat 5.


 

Redakcja. Czekamy na Twoje informacje.
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.