Wydanie nr 331/2021, Sobota 27.11.2021
imieniny: pokaż (14 imiona)Wirgiliusz, Jozafat, Zygfryd, Stojgniew, Gustaw, Dominik, Damazy, Zygfryda, Oda, Walery, Maksymilian, Sekundyn, Achacjusz, Achacy
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Pomorscy terytorialsi mają swój sztandar.

  • Wydanie nr 331/2021
  • 19 pażdziernika 2021, 09:44
  • 7 PBOT
  • Wiadomości
Pomorscy terytorialsi mają swój sztandar. fot. 7 PBOT
Terytorialsi wywodzą się z różnych środowisk, wykonują rozmaite zawody, mają odmienne poglądy. Przyznany im przez społeczeństwo Pomorza sztandar wojskowy daje poczucie jedności, zaangażowania we wspólnej sprawie. Wartości, które on reprezentuje, są fundamentem, na którym budują poczucie wspólnoty z innymi żołnierzami, ze swoimi bliskimi, sąsiadami, a w końcu z lokalną społecznością Pomorza.

 

W sobotę, 16 października br. w Gdańsku przed Muzeum II Wojny Światowej nastąpiła prezentacja sztandaru wojskowego, który 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio otrzymała od społeczeństwa Pomorza. 

Sztandar z wizerunkiem orła białego na czerwonym tle - zgodnie z heraldyką - symbolizuje patriotyzm, odwagę, a także waleczność oraz czystość i umiłowanie pokoju. Stał się wspólnym znakiem zarówno dla wojsk Chrobrego, husarii Sobieskiego czy kosynierów Kościuszki. Polskie chorągwie i sztandary rozsławiali żołnierze polscy na frontach II wojny światowej, a obecnie podczas misji stabilizacyjnych kontyngentów wojskowych. Dzięki temu, że od społeczeństwa Pomorza terytorialsi otrzymali swój sztandar, będą mogli z dumą kontynuować tak zaszczytne tradycje Wojska Polskiego na terenie województwa. Ten dar traktują jako wyraz aprobaty dla swoich działań i zaufania, którego nie zawiodą.

Uroczystość publicznej prezentacji sztandaru wojskowego, który 26 września br. w Warszawie odebrał dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio, kmdr Tomasz Laskowski z rąk Ministra Obrony Narodowej, miała miejsce w sobotę, 16 października br. w Gdańsku przed Muzeum II Wojny Światowej.

 

 

 

Dzień później w Słupsku kolejnych, 15 nowych ochotników złożyło przysięgę wojskową na sztandar 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nowi żołnierze pochodzą nie tylko z obszaru Trójmiasta, ale również m.in. z powiatu malborskiego, słupskiego, tczewskiego, chojnickiego, człuchowskiego czy kwidzyńskiego.

Kolejne wcielenie przyszłych terytorialsów odbędzie się 11 grudnia br. i zostanie ono przeprowadzone w ramach akcji „Ferie z WOT”. Tego dnia żołnierze dokonają wszelkich formalności oraz odbiorą wojskowy ekwipunek. Praktyczne szkolenie rozpocznie się 14 lutego 2022 r., a więc w dzień rozpoczęcia zimowej przerwy od nauki szkolnej.

 

 

Właśnie teraz jest najlepszy czas na złożenie wniosku o wstąpienie w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej dla wszystkich zainteresowanych odbyciem szkolenia w ramach „Ferii z WOT”. Najprostszym sposobem zgłoszenia swojego akcesu jest skontaktowanie się z jednym z rekruterów 7 PBOT. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/.

 

 

 

 

Informację i zdjęcia przekazał: por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

 

 

7 PBOT
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.