Wydanie nr 329/2024, Niedziela 24.11.2024
imieniny: pokaż (13 imiona)Dobrosław, Pęcisław, Gerard, Emilia, Flora, Franciszek, Protazy, Jan, Biruta, Jaśmina, Felicjana, Felicjanna, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Największe organizacje MMA na świecie. Wśród nich także KSW?

Największe organizacje MMA na świecie. Wśród nich także KSW? fot. Największe organizacje MMA na świecie. Wśród nich także KSW?
Razem z serwisem Mightytips stworzyliśmy listę najważniejszych organizacji promujących mieszane sztuki walki. Lider nie będzie zaskoczeniem.

Razem z serwisem Mightytips stworzyliśmy listę najważniejszych organizacji promujących mieszane sztuki walki. Lider nie będzie zaskoczeniem.

 

 

Można by rzec, że król jest tylko jeden i jest nim Ultimate Fighting Championship, czyli w skrócie UFC! To organizacja powstała w Stanach Zjednoczonych jeszcze w 1993 roku. Przez lata prężnie się rozwijała i finalnie doszła do statusu światowej potęgi, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Tutaj chce walczyć praktycznie każdy fighter marzący o sławie i wielkich pieniądzach. UFC dziś ma na koncie grubo ponad pół tysiąca gal, dorobiła się wielu topowych gwiazd i jest wyznacznikiem wszystkiego, co najlepsze w sportach walki. Obecnie UFC organizowane jest praktycznie na całym świecie. To globalna marka, która nie wymaga żadnych rekomendacji.

Cieszy również fakt, że swoich sił w jej ramach próbowali także polscy sportowcy. Co więcej, niektórzy z nich mają na koncie ogromne sukcesy. Po mistrzowskie pasy sięgnęli Joanna Jędrzejczyk oraz Jan Błachowicz i niewykluczone, że w przyszłości będziemy mieć kolejnych polskich mistrzów UFC. – Następny w kolejce będzie Mateusz Gamrot. Szalenie zdolny, inteligenty i ukształtowany. To człowiek, który jest stworzony do tego, by osiągnąć sukces. Liczę, że zrobi to właśnie w ramach UFC – zaznacza Irenka Zając, ekspert i analityk sportowy serwisu Mightytips.

Tutaj prezentujemy pełną listę Polek i Polaków występujących obecnie w UFC:

  • Marcin Tybura 8-5 (kat. -120 kg)

  • Jan Błachowicz 11-5 (kat. -93 kg) – pierwszy polski mistrz UFC

  • Michał Oleksiejczuk 3-2 1NC (kat. -93 kg)

  • Marcin Prachnio 2-3 (kat. -93 kg)

  • Krzysztof Jotko 9-4 (kat. - 84 kg)

  • Joanna Jędrzejczyk 10-4 (kat. -52 kg) – pierwsza Polka i była mistrzyni UFC

  • Karolina Kowalkiewicz 5-7 (kat. -52 kg) – była pretendentka do mistrzowskiego pasa

  • Mateusz Gamrot 2-1 (kat. -70 kg)

  • Łukasz Brzeski 0-0 (kat. -120 kg)

Kolejny wybór Mightytips – Bellator MMA

To organizacja znacznie młodsza od legendarnego i powszechnie szanowanego UFC. Bellator założony został w 2008 roku i również posiada amerykański rodowód. Dotychczas zorganizowali mnóstwo imprez i mają w swojej stajni bardzo mocne nazwiska. Walczyli tutaj między innymi Eddie Alvarez, Michael Chandler, Ben Askren, Rory MacDonald, Ryan Bader, Gegard Mousasi, Cris Cyborg i Fedor Emelianenko, czyli absolutne legendy Mixed Martial Arts.

Ale łatwo dostrzec tutaj wielu innych sportowców o światowych umiejętnościach, jak również głośne nazwiska, które zdecydowały się walczyć w ramach Bellator MMA ze względu na korzystniejsze warunki finansowe. Sportowo to absolutny top, który doceniany jest także w Polsce. Warto wspomnieć, że od 2021 roku ich gale pokazywane są przez Telewizję Polską. Natomiast w poprzednich latach popisy wojowników tej organizacji mogliśmy śledzić w ramach nieistniejącego już NC+, na kanałach Canal+ Sport oraz Canal+ Sport 2.

ACA – Absolute Championship Akhmat

To rosyjska organizacja promująca walki MMA. Powstała w wyniku fuzji Absolute Championship Berkut oraz World Fighting Championship Akhmat w 2018 roku.

– Bardzo szybko zyskują na popularności. Można wręcz przyznać, że to najprężniej rozwijająca się organizacja na całym świecie – przyznaje Irenka Zając, analityk sportowy Mightytips. Trudno się z jej zdaniem nie zgodzić. Zwłaszcza jeśli prześledzimy ruchy transferowe poczynione w ostatnim czasie przez tę organizację. Z każdym rokiem ściąga do siebie coraz to lepszych sportowców i rośnie w siłę stając się powoli kolejnym światowym potentatem MMA. Co ciekawe, w ramach ACA walczy wielu Polaków, a w naszym kraju doszło do 10 imprez zorganizowanych właśnie przez ACA.

Kolejny wybór Mightytips: ONE Championship

Tym razem nie Stany Zjednoczone, czy Rosja, a… Singapur. ONE Championship to federacja utworzona w 2011 roku, która wiedzie prym na azjatyckim rynku. Walczyli tutaj między innymi Ben Askren, Bibiano Fernandes, czy Andrei Arlovski. Mają u siebie wielu topowych sportowców rozpoznawalnych przede wszystkich w Chinach, Tajlandii, Singapurze, czy na terenie Filipin. Ale znajdziemy tutaj też polskie akcenty. Otóż w połowie 2014 roku swój kontrakt z ONE Championship podpisał Michał Pasternak stając się tym samym pierwszym naszym rodakiem w historii, który związał się z tą singapurską organizacją. W następnym roku umowę z ONE parafowała mieszkająca w Polsce Lena Tkhorevska. Niedługo potem członkiem organizacji został Marcin Prachnio.

– Wspomniany Michał Pasternak nawet otrzymał szansę na zdobycie pasa mistrzowskiego. Ale ta sztuka mu się nie udała. W maju 2016 roku przegrał walkę o pas z Rogerem Gracie w pierwszej rundzie przez poddanie.

Czy KSW jest w gronie najlepszych?

Naszym zdaniem Konfrontacja Sztuk Walki zapracowała sobie na status jednej z najlepszych organizacji na całym świecie. To właśnie w jej ramach kształtowali się tacy sportowcy jak wspomniani Jan Błachowicz, Karolina Kowalkiewicz, czy Mateusz Gamrot. Aktualnie jedną z największych gwiazd KSW jest były strongman, Mariusz Pudzianowski, który wciąż elektryzuje tłumy, wzbudza poruszenie w mediach społecznościowych i zapełnia stadiony. To ikona, która przyciąga Polaków.

Ta droga rozpoczęła się jeszcze w 2004 roku w restauracji Champions, jaka mieściła się w hotelu Marriott w Warszawie, gdzie jeden ze współzałożycieli KSW, Martin Lewandowski, pracował jako menadżer odpowiedzialny za promocję hotelu. To właśnie tam zorganizowane zostały pierwsze cztery gale, zaś kolejne wydarzenia z tej serii cieszyły się tak dużą popularnością, że konieczne było znalezienie większego miejsca. Dziś to europejski kolos przyciągający na stadiony i przed telewizory tysiące kibiców.

– O sile KSW świadczy również fakt, że swoje gale organizują na zagranicznym rynku. Można je było zobaczyć na przykład w Anglii, Irlandii, czy Chorwacji. Warto dodać, że jeszcze trzy lata temu KSW znalazło się w piątce najlepszych organizacji MMA na świecie w plebiscycie World MMA Awards 2018 – podsumowuje analityk Mightytips.


 

Największe organizacje MMA na świecie. Wśród nich także KSW?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.