Wydanie nr 260/2021, Piątek 17.09.2021
imieniny: pokaż (15 imion)Ariadna, Szczęsny, Zygmunta, Justyna, Justyn, Narcyz, Hildegarda, Lamberta, Franciszek, Szczęsna, Dezyderiusz, Drogosław, Lambert, Teodora, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. U dwulatka i ośmiolatka wykryto zakażenie COVID-19.

Malbork. U dwulatka i ośmiolatka wykryto zakażenie COVID-19. fot. Archiwum TvMalbork.pl
Od jakiegoś czasu z niepokojem obserwujemy w Polsce wzrost zakażeń na COVID-19. Dla nikogo nie powinno być to zaskoczeniem, że małymi krokami zbliża się czwarta fala. Tym bardziej, że ponad 90% nowych zachorowań dotyczy osób niezaszczepionych. W powiecie malborskim ostatnio wykryto zakażenie SARS-CoV-2 u dzieci.

 

Już w sierpniu zaczęliśmy obserwować znaczący wzrost zakażeń koronawirusem. Każdego dnia media podają do publicznej wiadomości informacje dotyczące nowych zakażeń, a lekarze biją na alarm, że ponad 90% to osoby niezaszczepione. Tylko dzisiejszego dnia (piątek, 10 września) przybyło 528 nowych zakażeń, a 8 osób zmarło, w tym 3 z powodu COVID-19.

 

Jak przedstawia się sytuacja w powiecie malborskim i nowodworskim? Czy dużo osób choruje na koronawirusa? Ile dziennie przybywa nowych zakażeń? Ile z tych osób nie jest zaszczepionych, a ile to osoby poniżej 18 roku życia? Te i inne pytania dotyczące zakażeń i szczepień w naszych powiatach skierowaliśmy do Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku.

 

 

 

 

Mniejsze zainteresowanie szczepieniem.

W odpowiedzi Paweł Chodyniak, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia w Malborku napisał, że na dzień 9 września br. w powiecie malborskim było prawie 54% w pełni zaszczepionych mieszkańców gminy miejskiej, w tym 3,4% to osoby między 12 a 19 rokiem życia i około 43% gminy wiejskiej, gdzie około 3% stanowią osoby w przedziale wiekowym 12-19 lat (na podstawie danych statystycznych Ministerstwa Zdrowia).

 

- „Liczba osób chętnych do zaszczepienia w wieku 12-18 lat stale rośnie ze względu na kolejne zgłoszenia. Są to uczniowie szkół zgłaszani przez Dyrektorów, w których się uczą. Część szkół organizuje szczepienia u siebie, a część korzysta z prowadzonego przez nas punktu szczepień powszechnych znajdującego się przy ul. 500-lecia 23” – informuje Paweł Chodyniak. – „Wśród osób dorosłych uprawnionych do szczepień zauważyć można mniejsze zainteresowanie niż dotychczas. Duża część osób zapisanych na szczepienie nie pojawia się w wyznaczonym terminie (nawet 15% zapisanych na dany dzień)”.

 

Prezes PCZ wskazuje, że w powiecie malborskim przypadki zakażeń COVID-19 zdarzają się sporadycznie. Wynikać to może m.in. z niewielkiej liczby osób zgłaszających się na wymazy (od kilku do kilkunastu tygodniowo).

 

- „Z kolei w powiecie nowodworskim w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest około 47% mieszkańców, w  tym około 3 % to osoby w wieku 12- 19 lat. W związku z wprowadzeniem możliwości szczepień w szkołach, a także współpracą z dyrektorami szkół zgłaszają się kolejne osoby chcące się zaszczepić” – dodaje Paweł Chodyniak.

 

Również w tym powiecie zauważalny jest znaczny spadek zainteresowania szczepieniami wśród pacjentów dorosłych, którzy rezygnują ze szczepień lub nie stawiają się na umówione terminy (średnio około 10% osób).

 

 

 

 

Dzieci zakażone koronawirusem.

Paweł Chodyniak przekazał, że na podstawie informacji uzyskanych  od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Dworze Gdańskim w sierpniu br. odnotowano 7 zachorowań na COVID-19, z czego 5 osób nie było zaszczepionych. Wśród młodzieży poniżej 18 roku życia nie odnotowano dotąd zakażeń.

 

- „Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Malborku przekazał nam informację, że ostatnio wykryto zakażenie SARS-CoV-2 u dwu i ośmiolatka w powiecie malborskim. Szczegółów jednak nie znamy” – podsumował prezes PCZ w Malborku.

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Maxikaz
Maxikaz 11.09.2021, 08:59
Ale propaganda .Wstyd.
Jola
Jola 11.09.2021, 13:54 (odpowiedź do Maxikaz)
wstyd to pisać takie rzeczy
Jan
Jan 13.09.2021, 09:28 (odpowiedź do Jola)
Pani Jolu, szkoda czasu i zachodu, żeby komentować te "elyty'', co szczepionka dla nich to eksperyment, czipy, Bill Gates, g5 i w ogóle śmierć do 2 lat po szczepieniu:)
Maxikaz
Maxikaz 13.09.2021, 10:23 (odpowiedź do Jan)
Jasiu A czytałaś oficjalną ulotkę podaną przez producentów tych preparatów
Maxikaz
Maxikaz 11.09.2021, 14:52 (odpowiedź do Jola)
Jola A nie szkoda Ci dzieci
Jola
Jola 11.09.2021, 15:11 (odpowiedź do Maxikaz)
Szkoda mi zamykać ponownie kraj, bo przy takim podejściu lockdown jest murowany i patrzeć jak nawzajem będziecie się zarażać
Gość
Gość 13.09.2021, 10:20 (odpowiedź do Jola)
A nie zauważyłaś jescze że fal będzie tyle ile oni będą chcieli... My mamy 4 w innych krajach 5. Miało być 50% zaszczepionych później 70% żeby pomoglo. A teraz minister zdrowia wygadał się że nawet 100% nie pomoże.
Maxikaz
Maxikaz 11.09.2021, 15:58 (odpowiedź do Jola)
Ha ha ale bzdury gadasz w Izraelu 79 % zararazonych to ludzie po w dawkach tego preparatu Jola wyłącz telewizor i zacznij normalnie żyć
gossc
gossc 11.09.2021, 08:05
i co w związku z tym? zamykamy szpital? niby dla naszego dobra?