Wydanie nr 260/2021, Piątek 17.09.2021
imieniny: pokaż (15 imion)Ariadna, Szczęsny, Zygmunta, Justyna, Justyn, Narcyz, Hildegarda, Lamberta, Franciszek, Szczęsna, Dezyderiusz, Drogosław, Lambert, Teodora, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Talent to dar, który otrzymujemy po to, by się nim dzielić - zostań Ambasadorką Kultury Pomorza.

  • Wydanie nr 260/2021
  • 8 września 2021, 08:50
  • EtnoPomorze2021
  • Wiadomości
Talent to dar, który otrzymujemy po to, by się nim dzielić - zostań Ambasadorką Kultury Pomorza. fot. EtnoPomorze2021
Fundacja WIEM I UMIEM realizuje i wspiera działania pomagające osobom traktować swoje życie jako dar i zadanie. Cenią ambicję i zaangażowanie w pozytywne zmiany, a człowieka postrzegają jako innowatora, który wie czego światu brakuje i umie mu to dać. Uruchomili projekt „Piękniejsza twarz Pomorza” polegający na dotarciu do interesujących postaci kobiet, które różnorodnie działają na polu kultury ludowej i lokalnej w społecznościach wsi, małych miast i gmin Pomorza.

 

- „Chcemy wypromować ich sylwetki jako ambasadorki kultury lokalnej i ludowej, a tym samym zmotywować mieszkańców regionu do czynnego kultywowania miejscowych tradycji oraz budowania wspólnot nacechowanych aktywną partycypacją w kulturze” - czytamy na stronie fundacji.

Poprzez przeprowadzenie plebiscytu „Ambasadorki Kultury Pomorza” chcą zachęcić kobiety z Pomorza do angażowania się na polu kultury i sztuki regionalnej, w szczególności w wielodziedzinową twórczość ludową i amatorską.
 

 

 

 

Beata Grudziecka – kandydatka z Malborka.

- Od 2013 r. prowadzi działania związane z poszukiwaniem fliz holenderskich na Żuławach i upowszechnianiem wiedzy na ich temat. Jest jedyną artystką na Żuławach, która wytwarza flizy holenderskie w tradycyjny sposób. W 2020 r. jej działania na rzecz dbania o dziedzictwo kulturowe regionu zostały nagrodzone dwoma ważnymi stypendiami” - czytamy na temat działalności Beaty Grudzieckiej. - „W lipcu otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Twórców Kultury, a we wrześniu stypendium artystyczne Marszałka Wojewódzkiego Pomorskiego. Od 2019 r. jest instruktorką w Akademii Łucznica i inicjatorką pierwszych w Polsce autorskich, sześciodniowych, zaawansowanych warsztatów malowania fliz na wzór holenderski. Nie spotkała dotąd drugiego twórcy, który tworzyłby flizy zgodnie z tradycją. Uczy się tej sztuki u źródła, jeżdżąc na warsztaty do Holandii i podpatrując technikę u mistrzów malowania na ceramice. Według niej talent to dar, który otrzymujemy po to, by się nim dzielić”.

 

 

 

 

Źródło: EtnoPomorze2021

EtnoPomorze2021
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.