Wydanie nr 28/2022, Piątek 28.01.2022
imieniny: pokaż (12 imiona)Augustyn, Manfred, Manfreda, Flawian, Ildefons, Julian, Karol, Piotr, Roger, Tomasz, Waleriusz, Walery
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Sztutowo. Muzeum Stutthof zaprasza na nową wystawę o harcerkach i harcerzach.

  • Wydanie nr 28/2022
  • 7 września 2021, 10:22
  • Muzeum Stutthof w Sztutowie
  • WydarzeniaKultura
Sztutowo. Muzeum Stutthof zaprasza na nową wystawę o harcerkach i harcerzach. fot. Muzeum Stutthof w Sztutowie
W Muzeum Stutthof w Sztutowie 2 września - w 82. rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof, została otwarta specjalna wystawa „Nieść chętną pomoc bliźnim. Harcerze w KL Stutthof”. Powstała ona pod patronatem Dyrektora Muzeum - wieloletniego harcerza i instruktora, wychowawcy paru pokoleń harcerskich, zarówno w ZHP, jak i ZHR.

 

Wystawa „Nieść chętną pomoc bliźnim. Harcerze w KL Stutthof” pokazuje, jak wierność harcerskiemu prawu i przyrzeczeniu zaprowadziła wielu młodych, odważnych ludzi do więzień, gestapowskich katowni i obozów koncentracyjnych. Wielu za tę wierność zapłaciło najwyższą cenę – cenę życia. Ci którzy przeżyli, po wojnie ponownie podjęli harcerską służbę.

 

- „Wiele razy zadawałem sobie i harcerzom z drużyny, szczepu czy hufca, takie pytanie - czy mielibyśmy tyle odwagi co przedwojenne harcerskie pokolenie – to, które służyło w akcjach Szarych Szeregów, Powstaniu Warszawskim, czy po prostu w wojennej codzienności. Pokolenie, które ginęło w takich miejscach jak KL Stutthof” - mówi Piotr Tarnowski, Dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie, wieloletni instruktor ZHP i ZHR - „Wierzę, że tak. Na szczęście, nigdy nikt z nas nie stanął przed taką próbą. Próbą najwyższej ofiary. Dziś służba - ta wdrukowana w nasze harcerskie DNA - ma zupełnie inną formę, choćby przez pamięć i świadectwo. Stąd pomysł na tę wystawę o wielu harcerkach i harcerzach, którzy całe życie nieśli pomoc i służyli innym. Nawet w tak pełnym cierpienia miejsca jak obóz koncentracyjny Stutthof”.

 

 

Bohaterami wystawy są m.in. ostatni żyjący świadkowie, jak np. Marek Dunin Wąsowicz - syn chrzestny Aleksandry Piłsudskiej, członek Szarych Szeregów; Czesław Lewandowski - warszawski powstaniec, Werner Feliks Rzeźnikowski - działacz kościerzyńskiej konspiracji. Również ci, którzy przetrwali wojnę i po niej powrócili do harcerskiej służby, jak Jadwiga Rotecka, Elżbieta Marcinkowska, Maciej Gwiazda - którego imię nosi jeden z gdańskich tramwajów, a także Felicjan Łada, do końca życia wierny swojej, jak mówił „stutthofskiej lekcji” brzmiącej: „Nie oceniać, nie sądzić drugiego pochopnie, starać się dostrzec godność człowieka”.

 

 

Przypomniane są także takie postacie, które poniosły w KL Stutthof najwyższą ofiarę - ofiarę życia. Są wśród nich: Lucjan Cylkowski - pomorski nauczyciel i Komendant Pogotowia Wojennego Harcerzy; Bernard Filarski - lekarz dentysta, społecznik działający na rzecz polskości najpierw w zaborze pruskim, a później w Wolnym Mieście Gdańsku; czy też ksiądz Wincenty Frelichowski - wikariusz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu i kapelan przedwojennej Pomorskiej Chorągwi ZHP, współczesny patron harcerzy w Polsce.

 

 

Wystawa przybliża także powstanie ruchu skautowego i narodziny idei harcerstwa polskiego. Dzięki temu łatwiej zrozumieć poszczególne życiorysy i zaangażowanie w służbę na rzecz wolności i niepodległości. Również jej współczesną formę, jak choćby poprzez wolontariat.

- „Pokazujemy dziś wyjątkowy i dla mnie bardzo osobisty kawałek historii naszego kraju, który nazywamy służbą harcerską. To fragment trochę zapomniany w powszechnym odbiorze i dlatego cieszę się że wraz z moimi współpracownikami - w większości także z przeszłością harcerską - możemy go przypomnieć” - dodaje Piotr Tarnowski.

 

 

 

Ekspozycja i jej dedykowany katalog pt. „Harcerstwo, służba, wolontariat”, zostały przygotowane przez Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz Stowarzyszenie Centrum Rozwoju i Edukacji Młodzieży. Projekt został dofinansowany z środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

 

 

 

Informacje i zdjęcia przekazała: Katarzyna Krawczyk, rzecznik Muzeum Stutthof w Sztutowie

 

Muzeum Stutthof w Sztutowie
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wydarzenia


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.