Wydanie nr 176/2021, Piątek 25.06.2021
imieniny: pokaż (9 imion)Prosper, Fiebrosław, Wilhelm, Antyd, Eulogiusz, Tolisława, Febronia, Febron, Dorota
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Nowy Dwór Gdański. Policyjna akcja „Jednośladem bezpiecznie do celu”.

  • Wydanie nr 176/2021
  • 18 maja 2021, 07:52
  • KPP Nowy Dwór Gdański
  • Na sygnale
Nowy Dwór Gdański. Policyjna akcja „Jednośladem bezpiecznie do celu”. fot. KPP Nowy Dwór Gdański
Coraz cieplejsze dni sprawiają, że na drogach jest więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów. Jak co roku policja prowadzi działania profilaktyczne pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu”, które są skierowane do użytkowników rowerów, motorowerów i motocykli. Głównym celem działań jest promowanie bezpiecznych zachowań na drodze.

Wiosna za pasem, a za oknem piękna, słoneczna pogoda. Na drogach naszego województwa widać coraz więcej motocyklistów, którzy korzystają ze słonecznych dni. Motocykl to środek transportu, który do setki rozpędzają się w ciągu 3 sekund. Niestety nie wybacza błędów na drodze, dlatego motocykliści, często płacą najwyższą cenę. Nowodworska drogówka jak co roku przeprowadza ogólnopolskie działania profilaktyczne „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Działania mają na celu propagowanie bezpieczeństwa wśród motocyklistów, ale i w stosunku do motocyklistów. Ale jednoślad to nie tylko motocykl czy motorower, to również rower.

 

 

 

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że jazda na rowerze może pozytywnie wpłynąć na ich zdrowie, jak również na mobilność. Posiadanie roweru stało się atrakcyjne, opłacalne oraz wygodne w poruszaniu się nie tylko w formie rekreacyjnej, ale również rower coraz częściej wykorzystywany jest jako środek transportu do pracy. Szacuje się, że w Polsce sprzedaje się rocznie około miliona sztuk rowerów i co roku ta liczba rośnie.

 

 

 

 

Rosnąca liczba jednośladów na naszych drogach wpływa również na wzrost wydarzeń drogowych z ich udziałem. Najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Pamiętajmy, że użytkownik jednośladu w zderzeniu z innym pojazdem jest narażony na znaczne niebezpieczeństwo utraty zdrowia czy życia. W trakcie trwania akcji policjanci będą promować bezpieczne zachowanie na drodze.

Pamiętajmy, że każdy kto porusza się jednośladem po drogach powinien wiedzieć, że pojazd powinien być wyposażony w obowiązkowe wyposażenie.

 

 

 

 

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

1. przodu w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);

2. z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);

3. z co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;

4. z dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, jednak należy pamiętać, że kask chroni naszą głowę, a kamizelka zwiększa naszą widoczność.

 

 

 

 

Obowiązkowe wyposażenie motocykla:

1. prędkościomierz umieszczony w polu widzenia kierowcy oraz drogomierz;

2. co najmniej jedno lusterko zewnętrzne po lewej stronie motocykla, zapewniające kierującemu niezbędną dla bezpieczeństwa ruchu widoczność do tyłu;

3. sygnał dźwiękowy o ciągłym i nieprzeraźliwym tonie, o poziomie dźwięku mierzonym podczas postoju pojazdu z odległości 3 m nie mniejszym niż 87dB;

4. błotniki lub inne elementy nadwozia lub podwozia, o szerokości nie mniejszej niż szerokość opony;

5. w urządzenie zabezpieczające przed użyciem przez osoby niepowołane;

6. tłumik wydechu (poziom hałasu dla motocykla z silnikiem o pojemności skokowej nieprzekraczającej 125cm3 nie może przekraczać 94 dB, a dla motocykli z silnikiem o większej pojemności – 96dB);

7. dwa niezależne hamulce, z których jeden działa co najmniej na przednie koło, a drugi – co najmniej tylne koło;

8. w ogumienie pneumatyczne o nośności dostosowanej do nacisku koła oraz dostosowanie do maksymalnej prędkości pojazdu, ciśnienie w ogumieniu powinno być zgodne z zaleceniami wytwórni dla danej opony i obciążenia pojazdu.

 

 

 

 

Pamiętajmy, że kierujący motocyklem czy motorowerem nie jest chroniony karoserią samochodu, pasami bezpieczeństwa czy poduszką powietrzną. W czasie upadku czy zdarzenia drogowego motocyklistę ochrania odzież przeznaczona do jazdy motocyklem, w tym właściwe buty i rękawice a także obowiązkowy kask.

 

 

 

 

Ale nie tylko rowerzyści i motocykliści powinni uważać na drogach. Kierowco pamiętaj, że na drodze nie jesteś sam.  Wszyscy jesteśmy równoprawnymi użytkownikami dróg. Pamiętajmy, że na drodze wszystkich obowiązuje Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym.

 

 

 

 

Informację i zdjęcie przekazała: sierż. szt. Karolina Figiel, oficer prasowy KPP Nowy Dwór Gdański

 

 


 

KPP Nowy Dwór Gdański
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.