Wydanie nr 216/2021, Środa 4.08.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Alfred, Mironieg, Perpetua, Maria, Arystarch, Protazy, Dominika, Andrzej
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • tvmalbork.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Polska w czerwonej strefie. Co to znaczy?

 • Wydanie nr 216/2021
 • 23 pażdziernika 2020, 14:51
 • gov.pl
 • Wiadomości
 • 7 komentarzy
Od soboty cała Polska zostanie objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Oznacza to ograniczenia w przemieszczaniu się osób poniżej 16 roku życia, ograniczenie w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, organizacji imprez i zgromadzeń, a także wprowadzenie zajęć zdalnych w starszych klasach podstawówek. Co jeszcze nas czeka?

 

Od soboty, 24 października br. w całej Polsce obowiązywać będzie czerwona strefa, a to oznacza wprowadzenie nowszych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa dla mieszkańców naszego kraju.

Zmiany edukacji w szkołach podstawowych.

Uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych od poniedziałku, 26 października br. przechodzą na system zdalnego nauczania. Dodatkowo, w dniach nauki szkolnej, w godzinach 8-16 dzieci do 16. roku życia będą mogły przemieszczać się tylko pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie będzie obowiązywała, kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy i dni wolne od nauki.

 

 

 

 

Jakie zmiany nas czekają?

Od soboty swoją działalność będą musiały zawiesić sanatoria, jednak będą miały możliwość dokończenia rozpoczętych już turnusów. Działalność stacjonarną zawiesić muszą lokale gastronomiczne i restauracje, jednak mogą prowadzić działalność w zakresie dowozu lub na wynos. Tylko maksymalnie 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego może przebywać podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych). Dotyczy to także zgromadzeń w rozumieniu ustawy o zgromadzeniach publicznych. Rząd wprowadza ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia – z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego czy też udziału we mszy świętej lub obrzędów religijnych. Należy pamiętać, że w uroczystościach religijnych wymagany jest limit 1 osoba na 7 m².

 

 

 

 

Służby apelują - zostańmy w domach i przestrzegajmy zasad.

Skala rozprzestrzeniania się koronawirusa zależy od nas samych. Dlatego ważne jest przestrzeganie ustalonych obostrzeń i reżimów sanitarnych. Wszystkim zalecane jest pozostawanie w domach, o ile jest to możliwe. Ograniczajmy wychodzenie z domu do absolutnego minimum, poza wykonywaniem pracy, czy zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

 

 

 

 

Zalecenie DDMA+W.

Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:

 • Dystans

 • Dezynfekcja

 • Maseczka

 • Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe

 • Wietrzenie.

Utrzymywanie dystansu społecznego minimum 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.  Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

 

 

 

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rząd uruchamia program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, dzięki któremu pomoc seniorom w okresie pandemii koronawirusa i działania podejmowane w tym zakresie przez rząd, samorządy, ośrodki pomocy społecznej i wolontariuszy będą przebiegały sprawniej, a osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w trudnym czasie. Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ramach Korpusu uruchomiona zostanie specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów (22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię. Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej, które będą się kontaktować z osobą zainteresowaną  w celu ustalenia zakresu pomocy. W takie wsparcie seniorów będą zaangażowani wolontariusze i organizacje pozarządowe, a także Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Korzystanie z infolinii, a także udzielenie pomocy, np. zrobienie i dostarczenie zakupów jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia w ramach Korpusu pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów. Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia. W szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy. Realizacja usługi w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych. Zadaniem gmin będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy. Samorządy gminne będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Środki te będą mogły zostać przeznaczone m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

 

 

 

 

Źródło: gov.pl

 

gov.pl
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wiadomości


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.

 
Malbork
Malbork 25.10.2020, 18:00
...............................ostatnie dni rządów PIS. Oj będą rozliczenia oj będą ! Nawet mały Tadzik i jego rodzina dużo stracą !
Adrian Robuś Czarzasty!
Adrian Robuś Czarzasty! 24.10.2020, 19:29
Towarzysze, nie POdniecajcie się tak, i tak wyzdychacie jak dinozaury!:)
Coronawirus.
Coronawirus. 24.10.2020, 22:05 (odpowiedź do Adrian Robuś Czarzasty!)
Zacząłem oczyszczanie Polski od utylizacji PISlamu - prezydenta, premiera, prezesa i reszty zdrajców.
student
student 24.10.2020, 09:21
...............................w końcu Prezesa wzieli za szmaty i zamkneli w domu /71 lat/. Już swoich wsadzają. Brawo PIS !
Hańba zdrajcom !!!
Hańba zdrajcom !!! 23.10.2020, 17:57
Zdradziliście Polskę za 500+, oddając władzę PISSlamistom, którzy teraz odbierają wam wolność i godność. Wcale mi was nie żal.
Maxikaz
Maxikaz 23.10.2020, 17:30
Ale super mam nadzieję że jeszcze starych dziadków zamkną w domach i będzie fajnie