Wydanie nr 339/2021, Niedziela 5.12.2021
imieniny: pokaż (8 imion)Anastazy, Kryspina, Sabina, Kryspin, Gerald, Pęcisława, Krystyna, Saba
ReklamaKontakt
 • tvregionalna24.pl
 • tvmalbork.pl
 • tvsztum.pl
 • tvdzierzgon.pl

Podesty ruchome - gdzie sprawdzą się najlepiej?

Rozważasz zakup podestu ruchomego do swojej firmy, ale nie wiesz który wybrać? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się z niego jakie są najbardziej popularne typy podestów ruchomych i w których branżach sprawdzają się najlepiej! Nie czekaj! Sprawdź już teraz!

Przedsiębiorcy stawiający na rozwój firmy, coraz częściej decydują się na nowoczesne rozwiązania, które ułatwiają i usprawniają pracę, maksymalizując efekty. Jednym z takich rozwiązań jest zakup floty pojazdów oraz urządzeń wyposażonych w nowoczesne technologie, wydajnych, a przy tym ekonomicznych. Do grona tych pojazdów zalicza się także - podesty ruchome.

Jakie korzyści dają podesty ruchome?

Jeśli jesteś przyzwyczajony do mało efektywnej pracy na drabinie lub do konieczności rozkładania rusztowań w każdym miejscu pracy (co bywa naprawdę męczące i jest mało mobilnym rozwiązaniem), zakup ruchomego podestu naprawdę może zmienić Twoją pracę!

Te całkowicie mobilne urządzenia dzięki napędowi mechanicznemu są w stanie przemieszczać się samodzielnie. Natomiast funkcja zdalnego sterowania umożliwia manewrowanie teleskopem z powierzchni platformy, dzięki czemu do obsługi platformy wystarczy zaledwie jeden pracownik.

Praca przy użyciu podestów ruchomych to koniec wielogodzinnego rozstawiania rusztowań - wystarczy, że wózek umieścisz dokładnie pod miejscem, w którym masz pracować i uniesiesz platformę na wymaganą wysokość. Do tego - zawsze możesz w szybki i sprawny sposób dokonać niezbędnych poprawek po skończonej pracy.

Rodzaje podestów ruchomych

Podesty ruchome należą do szerszej kategorii platform roboczych (więcej o tym przeczytasz w artykule: Pomost roboczy, rusztowanie czy platforma - które warto wybrać? dostępnym tutaj); same także dzielą się na kilka typów, które można wykorzystywać w zależności od potrzeb. Najbardziej popularne rodzaje podestów ruchomych to:

 • platformy teleskopowe;
 • platformy przegubowe;
 • platformy nożycowe.

Każde z wymienionych powyżej typów urządzeń może ponadto różnić się udźwigiem oraz maksymalną wysokością podnoszenia, jednak najważniejszym wyznacznikiem jest budowa oraz sposób unoszenia platformy, dlatego pokrótce scharakteryzujemy każdy z typów podestów.

a) Platformy teleskopowe

W przypadku tych wysięgników, platforma unoszona jest na sztywnym, wysuwanym maszcie teleskopowym. Urządzenie należy umieścić bezpośrednio pod docelowym miejscem pracy.

b) Platformy przegubowe

Na pierwszy rzut oka, bardzo przypominają platformy teleskopowe, gdyż w ich konstrukcji również występuje maszt teleskopowy. Jednak w tym przypadku jest to maszt przegubowy - czyli, potocznie mówiąc, łamany. Tego typu rozwiązanie sprawia, że platforma podestu przegubowego z większą łatwością dociera do trudno dostępnych miejsc i może być wykorzystywana nie tylko bezpośrednio nad miejscem, w którym została usytuowana.

c) Platforma nożycowa

Podest ruchomy nożycowy charakteryzuje się zwykle największymi rozmiarami platformy, gdyż jego budowa jest nieco inna niż dwu poprzednich. Ten rodzaj urządzenia unoszony jest za pomocą układów nożyc napędzanych przez siłowniki. Może występować jako podnośnik pojedynczy lub podwójny.
Różne rodzaje podestów ruchomym, to także więcej różnorodnych możliwości ich zastosowania.

Podesty ruchome - wykorzystanie

Podesty ruchome przejezdne mogą być wykorzystywane w dowolny sposób jako alternatywa zarówno tradycyjnych drabin, jak i stacjonarnych pomostów roboczych, czy dużych i niepraktycznych rusztowań. Oznacza to, że z powodzeniem sprawdzają się w branży budowlanej, gdzie wykorzystuje się je do:

 • prac przy ocieplaniu oraz elewacji;
 • robót dekarskich;
 • poprawek budowlanych;
 • montażu rynien, okien oraz innych elementów.

Ponadto podnośniki tego typu znajdują także zastosowanie podczas renowacji zabytków oraz zabytkowych budowli.

Ruchome podesty to nie tylko branża budowlana. Podnośniki teleskopowe wykorzystuje się także w przemyśle, np. do napraw trudno dostępnych elementów konstrukcji maszyn i wielkogabarytowych urządzeń produkcyjnych. Ale to nie wszystko!

Podnośniki (a szczególnie podesty teleskopowe) sprawdzają się także w działalności związanej z utrzymaniem infrastruktury drogowej - zarówno pracach dotyczących linii energetycznych biegnących wzdłuż ulic, jak i pielęgnacją zieleni (np. gdy trzeba usunąć wystające na jezdnię gałęzie drzew).

Gdzie jeszcze wykorzystuje się tego typu urządzenia? Liczba ich zastosowań jest ogromna. Swoje zastosowanie znajdują m.in. w branży eventowej - gdzie służą pomocą w trakcie rozstawiania scen, elementów nagłośnienia oraz oświetlenia, a także w branży związanej z utrzymaniem czystości (podnośniki na platformach nożycowych służą zarówno do usprawnienia oczyszczania elewacji budynków, jak i np. mycia okien).

Podsumowanie

W powyższym artykule przedstawiliśmy najbardziej popularne typu ruchomych podestów wraz z ich codziennym (oraz nieco mniej codziennym) zastosowaniem. Te wydajne i użyteczne podnośniki znacząco podnoszą komfort pracy, ułatwiają wykonywanie zadań na wysokościach a przy tym są proste w obsłudze i użytkowaniu.

Jeśli Twoja firma szuka właśnie takich rozwiązań, nie bój się inwestować w podesty ruchome! Jeżeli natomiast prace na wysokościach nie są priorytetem w Twoim przedsiębiorstwie, skorzystaj z oferty na wynajem wózków widłowych oraz podnośników - dzięki czemu będziesz mógł wykorzystywać sprzęt tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebujesz!

 

_______________________________________________________________

 


Magdalena Burdak

Specjalista SEO SEM
www.seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

 

 

Podesty ruchome - gdzie sprawdzą się najlepiej?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.