Co powoduje chrypkę u dziecka? Przyczyny chrypki u najmłodszych
Chrypka u dzieci (łac. raucitas) zwykle jest objawem towarzyszącym innym schorzeniom lub stanom chorobowym – raczej nie występuje samodzielnie (bardzo rzadko uznawana jest przez lekarza za schorzenie czynnościowe). Oprócz zmiany głosu na ochrypły, szorstki, matowy, u malucha często występuje suchość w ustach oraz uczucie drapania w gardle (te symptomy mają bezpośredni związek z chrypką u dziecka). Zmiana jakości głosu czy nawet problemy z mówieniem są często dla rodziców powodem do niepokoju - czy słusznie? Jakie czynniki zmieniają głośność i wysokość dźwięku w przypadku najmłodszych pacjentów?
Chrypka u dziecka po infekcji górnych dróg oddechowych
Jak już zostało wspomniane we wstępie, podstawowym czynnikiem sprawczym nieprawidłowych zmian w głosie (chrypki u dziecka) są wirusowe lub bakteryjne infekcje układu oddechowego, wskutek których fałdy głosowe zostają podrażnione. Dosyć często chrypka u dzieci utrzymuje się przez jakiś czas po przebytym zapaleniu krtani, które na początkowym etapie często jest mylone przez rodziców ze zwykłym przeziębieniem. Co jeszcze powoduje zmiany w sposobie mówienia przez malucha?
Chrypka u dziecka po krzyku i płaczu
Inną przyczyną chrypki u dziecka jest nadwyrężenie strun głosowych, wskutek ich intensywnej eksploatacji – przeciągający się krzyk i płacz nie wpływają pozytywnie na aparat mowy. Zwłaszcza nadpobudliwe dzieci mają predyspozycje do nadużywania głosu i często pojawia się u nich ten charakterystyczny objaw. Z kolei chrypka u niemowlaka może mieć związek z kolką lub wyrzynającymi się zębami (wiele maluchów jest wówczas płaczliwych i rozdrażnionych).
Chrypka u dziecka a alergia wziewna i pokarmowa
Nie każdy rodzic ma świadomość, że chrypka u dziecka może mieć również podłoże alergiczne, często pojawia się też obrzęk i kaszel. Należy podkreślić, że obrzęk alergiczny w krtani powodują zarówno alergeny wziewne (np. sierść zwierząt domowych, pyłki kwiatów), jak i pokarmowe (np. mleko krowie, orzechy, czekolada). Jest bardzo niebezpieczny, gdyż zwężenie światła krtani może doprowadzić do duszności (problemów z oddychaniem).
Chrypka u dzieci może też mieć związek z:
- narażeniem na dym papierosowy,
- leczeniem innych chorób (jako powikłanie),
- wadami wrodzonymi,
- refluksem żołądkowo-przełykowym.
Jak leczyć chrypkę u dziecka? Domowe sposoby na dziecięcą chrypkę
Terapia lecznicza zależy od źródła tej uciążliwej dolegliwości. Jeśli chrypka u dziecka ma związek z alergią, stosuje się leki przeciwhistaminowe oraz wprowadza dietę eliminacyjną (w przypadku alergenów pokarmowych). Jeżeli przyczyną zaburzeń fonacji jest dym tytoniowy, pyłki kwiatów lub sierść zwierząt – nie należy narażać dziecka na kontakt z danym czynnikiem drażniącym. Z pewnością warto zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia (suche powietrze podrażnia dodatkowo gardło i nasila chrypkę), w którym przebywa potomek i podawać mu dużo płynów (np. herbatki owocowe z dodatkiem miodu). W przypadku starszych dzieci, warto wytłumaczyć im, aby oszczędzały głos, nie mówiły głośno ani zbyt długo.
Jeśli chrypka u dziecka utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, wskazana jest konsultacja laryngologiczna. Dokładny wywiad i ocena stanu górnych dróg oddechowych pozwolą postawić trafną diagnozę i wdrożyć właściwe leczenie.