Wydanie nr 329/2024, Niedziela 24.11.2024
imieniny: pokaż (13 imiona)Dobrosław, Pęcisław, Gerard, Emilia, Flora, Franciszek, Protazy, Jan, Biruta, Jaśmina, Felicjana, Felicjanna, Agnieszka
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Przyczyny i objawy zaćmy. Na co uważać?

Przyczyny i objawy zaćmy. Na co uważać? fot. Przyczyny i objawy zaćmy. Na co uważać?
Jedną z najczęściej występujących chorób oczu jest zaćma, na którą zachorowalność w Polsce jest niezwykle wysoka, ponieważ dotyka prawie 800 tysięcy osób. Dotyka ona głównie osoby starsze, które przekroczyły 60. rok życia. Najczęstszą bowiem przyczyną zachorowalności jest podeszły wiek, jednak przyczyn może być dużo więcej. Przeczytaj i sprawdź, czy wiesz, jak się jej wystrzegać i jakie symptomy powinny cię zaniepokoić.

Zaćma pojawia się wtedy, gdy soczewka oka pokrywa się licznymi plamkami i zmętnieniami. Takie naloty i przebarwienia są barierą dla przepływających przez nią promieni słonecznych i świetlnych do siatkówki oka. Takie problemy negatywnie wpływają na ostrość widzenia. Niepodjęcie leczenia może prowadzić do trwałego osłabienia wzroku a nawet ślepoty.

Rodzaje i przyczyny powstawania zaćmy

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje zaćmy wrodzoną i nabytą. Wrodzona rozpoczyna się tuż po narodzinach dziecka jako wynik występowania zachorowań dziedzicznych, aberracji chromosomowych lub schorzeń gałek ocznych, zakażenia okresu noworodkowego. Zaćma nabyta jest bezpośrednio związana z wiekiem pacjenta. Zapadają na nią głównie kobiety po 60. roku życia, chorujące a cukrzycę, zapalenia rogówki czy twardówki, atopowe zapalenie skóry, niedoczynność przytarczyc, jaskrę dokonaną czy krótkowzroczność.

Typowe objawy katarakty zaćmy

Zaćma jest chorobą o podstępnym początku i powolnie rozwijających się objawach. Może występować jednostronnie lub jednocześnie w obu gałkach ocznych. Początkowa faza zaćmy często przebiega bezobjawowo. Jednak wraz ze zwiększaniem się liczby plamek i zmętnień na soczewce, objawy stają się bardziej zauważalne. Jednym z pierwszych są zaburzenia widzenia – niewyraźny, rozmazany obraz i dyskomfort podczas patrzenia w miejsca emitujące światło. W zaawansowanej fazie zaćmy zauważa się błyskawiczne pogorszenie ostrości widzenia do tego stopnia, że chory może postrzegać jedynie zarysy przedmiotów oraz zmiany natężenia światła. Mogą występować także zaburzenia w ocenie odległości, zez lub oczopląs. Jeśli zauważasz niektóre z tych objawów u siebie, koniecznie dowiedz się jak wygląda leczenie zaćmy: https://www.kardiotel.pl/operacja-zacmy.

Przyczyny i objawy zaćmy. Na co uważać?
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.