Dlaczego kiedyś nie segregowano?
Jeśli porozmawialibyśmy z naszymi dziadkami lub osobami w ich wieku na temat śmieci oraz ich segregacji, moglibyśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Najciekawszą informacją, jaką byśmy pozyskali byłaby zapewne ta, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu słowo śmieć praktycznie nie występowało lub nie miało tego samego znaczenia co obecnie. Wynika to z prostego faktu. W czasach młodości naszych dziadków praktycznie nie zdarzało się, aby coś, co się zepsuło lub zużyło nie znalazło innego zastosowania. Dla przykładu podarte ubranie najpierw się reperowało, kiedy już nie dało się go zreperować służyło jako czyściwo, kiedy było już totalnie zużyte znajdowano inne zastosowanie. I tak w zasadzie aż do niemal stuprocentowego wykorzystania materiału. Podobnie było z niemal wszystkim, czyli z garnkami, narzędziami itp. Dodatkowo wszystko, co było kupowane nie posiadało opakowania.
Dlaczego segregacja obecnie jest konieczna?
Obecnie sytuacja jest dramatycznie odmienna. Czyściwo kupujemy nowe i czyste w sklepie, podarte ubranie po prostu wyrzucamy, dodatkowo wszystko jest zapakowane, w coś ....co z definicji opakowania staje się śmieciem zaraz po tym, jak dostaniemy się do interesującej nas zawartości. Skali produkcji śmieci nie zmniejsza również fakt, że nic w zasadzie nie można lub nie opłaca się naprawić niczego, więc kupujemy nowe. Efektem tego jest produkcja odpadów na skalę, jaka jeszcze kilkadziesiąt lat temu autentycznie była niewyobrażalna. Ta gigantyczna produkcja wymusza odpowiednie składowanie oraz jeśli to możliwe przetwarzanie odpadów po to, aby cenniejsze surowce odzyskać, a ilość śmieci zmniejszać. Odzysk jest efektywny i relatywnie tani, jeśli u źródła odpady są odpowiednio posegregowane.
W jaki sposób segregować odpady?
Same szczegóły dotyczące segregacji to temat rzeka. W zależności od odbiorcy zasady mogą być nieco inne, ale przyzwyczailiśmy się do tego, że segregujemy plastik, papier i szkło. Reszta odpadów trafia do odpadów komunalnych lub inaczej zmieszanych. W domu przyzwyczailiśmy się do segregacji, dlatego większość z nas ma przynajmniej 4 pojemniki na śmieci. Wygodne korzystanie z nich jest możliwe, jeśli posiadamy odpowiednie worki. Worki do segregacji śmieci nie powinny być byle jakie. Powinny być dopasowane odpowiednio rozmiarem oraz materiałem, z jakiego są wykonane. Przede wszystkim musimy dopasować rozmiar worków, do rodzaju odpadu, jakiego produkujemy najwięcej, dobrać odpowiednią grubość do wagi, jaką zajmują. Dodatkowo materiał, z jakiego są wykonane nie powinien sam w sobie być sprzeczny z zasadami segregacji. Odpady komunalne zatem najlepiej pakować w worki biodegradowalne, plastik w worki na śmieci z polietylenu lub polipropylenu. Szkło i papier najlepiej, aby trafiało do koszy bez worków o ile to możliwe, a worek w jakim były przechowywane w domu do odpowiedniego pojemnika na plastik. Tylko takie worki do segregacji śmieci gwarantują nam wygodę użytkowania i nie łamią zasad segregacji.