Wydanie nr 263/2024, Czwartek 19.09.2024
imieniny: pokaż (12 imiona)Więcemir, Teodor, Wilhelmina, Marta, Alfons, Trofim, Konstancja, Festus, January, Zuzanna, Arnolf, Arnulf
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Olej konopny w kosmetyce

Olej konopny w kosmetyce fot. Olej konopny w kosmetyce
Olej z konopi siewnej, najcenniejszy jest ten tłoczony na zimno, w tradycyjnej medycynie Azji Środkowej skąd pochodzi, był wykorzystywany od wieków. Już wówczas zauważono jego zdolność do łagodzenia zmian skórnych. Obecnie olej konopny wraca do łask i bardzo słusznie, ponieważ jeśli chodzi o właściwości pielęgnacyjne, jest on w czołówce olejów roślinnych.

Zawdzięcza to swojemu wyjątkowemu składowi-w niemal 80 procentach składa się on z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), szczególnie kwasu linolowego z grupy kwasów tłuszczowych omega-6 i kwasu linolenowego z grupy omega-3. Nie tylko sama ilość kwasów w nim jest korzystna, ale przede wszystkim ich idealne proporcje. Stosunek kwasów omega-6 do omega-3 wynosi 3: 1 i jest optymalny dla prawidłowego metabolizmu lipidów. W oleju konopnym znajdują się także inne kwasy: oleinowy, palmitynowy, gamma-linolenowy, proteiny, aminokwasy, karoten, minerały, witaminy ( A,D,E i K), fitosterole oraz fosfolipidy.

Zastosowanie w kosmetyce

Najczęściej olejem konopnym wzbogacone są balsamy i olejki do ciała , kremy do twarzy, pomadki. Znajdziemy go także w mydłach, żelach pod prysznic i szamponach, a także kosmetykach przeciwsłonecznych.

Doskonale właściwości oleju konopnego wykorzystuje firma Nordic Oil proponując dedykowane dla różnych problemów ze skórą kremy, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb skóry z łuszczycą, egzemą czy też trądzikiem. Olej konopny jest przyjemny w stosowaniu, ponieważ wchłania się bardzo szybko i nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Będzie to szczególnie ważne w przypadku kremów, które chcemy stosować pod makijaż oraz kremów chroniących przed słońcem.

Właściwości oleju konopnego

Olej konopny można polecić do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, jednak pewne jego szczególne właściwości powodują, że sprawdza się najlepiej w przypadku:

  • łagodzi stan zapalny przy atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy i egzemie,
  • niweluje świąd skóry przy dermatozach, zwłaszcza AZS, a także przy alergiach skórnych,
  • reguluje wydzielanie sebum, co wspomaga leczenie trądzikowych zmian zapalnych,
  • pełni rolę naturalnego filtra przeciwsłonecznego, zabezpieczając skórę przed działaniem promieniowania UV,
  • ma silne działanie przeciwzmarszczkowe, co wynika z tego, że odbudowuje płaszcz hydrolipidowy naskórka i uzupełnia uszkodzenia w cemencie międzykomórkowym.

Dzięki temu skóra nie traci wilgoci, a naskórek lepiej pełni swoje funkcje ochronne. Dzięki zawartości NNKT utrzymuje ją w dobrej kondycji, poprawia też odporność na działanie czynników zewnętrznych, w tym wiatru, mrozu i słońca. Utrzymuje skórę w ogólnie dobrej kondycji, odpowiednio nawilżoną, wyrównuje jej koloryt oraz zmiękcza ją, wygładza i uelastycznia.

Olej konopny w kosmetyce
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Wasze informacje


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.