Do Kmiecina przyjechali księża z ks. dr Arkadiuszem Dekańskim – Dziekanem Dekanatu Nowodworskiego na czele, soliści z 17 grup oraz słuchacze. Ks. Józef Kożuchowski, proboszcz parafii w Kmiecinie, którego inicjatywa zapoczątkowała coroczne spotkania z muzyką religijną w postaci mającego już swoją markę festiwalu, zaprosił też Jacka Michalskiego – Burmistrza Nowego Dworu Gdańskiego, oraz Tomasza Szczepańskiego – Zastępcę Burmistrza.
Na liście zgłoszonych do festiwalowych przesłuchań konkursowych znalazły się następujące zespoły i osoby:
- Schola „Latorośle” Parafia Świętego Józefa w Tczewie
- Żuławianki z Ostaszewa,
- Katarzyna Matysiak z Ostaszewa,
- Zespół „Fale” ze Stegny
- Zespół „Radość”
- Duet wokalny „Mierzeja” ze Stegny,
- Schola dziecięca z Parafii św. Pawła Apostoła w Elblągu,
- Schola Braci Mniejszych Kapucynów z Krynicy Morskiej,
- Remi Chlebowski z Szymankowa,
- Dzieci Świętego Andrzeja ze Sztumu,
- Schola Cantate Domino z Parafii Świętej Rodziny w Elblągu,
- Schola dziecięca z Parafii Ojców Redemptorystów w Elblągu,
- Michalina Goik z Malborka,
- Danuta Podsiadło ze Stegny,
- Schola Królewska z Tczewa,
- Schola parafialna z Kmiecina,
- Zespół „Congressio” – Rodzina Państwa Stęplewskich z Mikoszewa.
Wbrew wcześniejszym deklaracjom, nie wszyscy jednak z różnych powodów dotarli na X Festiwal Pieśni Religijnej do Kmiecina.W repertuarze wykonawców znalazły się różne pieśni i piosenki. Znane i mniej znane. Można było usłyszeć przeboje greckiej piosenkarki Eleni Dzoka takie jak np. „Alleluja, miłość Twa”, ks. Pawła Szerlowskiego „To Matka ukoić może serce twe”, czy Magdy Anioł „Ramiona szeroko otwarte”. Ta ostatnia znajdowała się w repertuarze Magdy Goik.
Po prezentacji utworów jury konkursowe udało się na plebanię do ks. J. Kożuchowskiego na naradę. W tym czasie soliści zaproszeni zostali na posiłek do przykościelnego ogrodu. Letnia pogoda zachęcała do spożycia posiłku w plenerze. Organizator tego festiwalu był obecny w każdym miejscu i z każdym miał okazję zamienić słowo. Również i z mediami. Mówił, że muzyka łączy ludzi, integruje ich i w jakiś sposób zmienia. Jury konkursowe przyznało następujące miejsca wykonawcom:
W kategorii zespołów dwa pierwsze miejsca zajęły: schola” Latorośle” z parafii św. Józefa w Tczewie i „Dzieci św. Andrzeja” z parafii św. Andrzeja Boboli w Sztumie
Drugie miejsce zajęła schola dziecięca z Parafii Matki Bożej Królowej Polski z Elbląga.
Trzecie miejsce zajęły: „Schola Królewska” z parafii Chrystusa Króla w Gdańsku i schola parafialna z parafii św. Jadwigi Królowej w Kmiecinie
W kategorii duetów pierwsze miejsce zajęła „Mierzeja” ze Stegny. Nie przyznano natomiast drugiego miejsca. Trzecie miejsce zajął duet „Cantate Domino” z parafii św. Rodziny w Elblągu.
W kategorii solistów na pierwszym miejscu uplasowali się: Remi Chlebowski z parafii św. Floriana w Szymankowie, który zaśpiewał piękną pieśń pt. „Mario, czy wiesz?” i Danuta Podsiadło ze Stegny, która ujęła słuchaczy i jury pieśnią pt. „Dobra Matko” z repertuaru Eleni. Drugie miejsce zajęła Michalina Goik – z Zespołu Szkół Katolickich w Malborku. Trzecie miejsce zajęła Katarzyna Matysiak..
Już dzisiaj ks. Józef Kożuchowski zaprasza na przyszły rok do Kmiecina, aby pieśnią sławić Pana, bo „kto śpiewa, dwa razy modli się”.