W jakich sytuacjach należy wymienić dowód osobisty na nowy?
Obowiązek taki istnieje w następujących przypadkach:
- zagubienia lub kradzieży;
- uszkodzenia;
- utraty ważności;
- zmiany swoich dotychczasowych danych np. adresu lub nazwiska.
1. Osiem milionów Polaków
Ponad 8 mln osób będzie musiała wymienić swój dowód osobisty. Ponad pięciu milionom upływa 10-letni termin ważności ich dotychczasowych dokumentów. Pozostałe 3 mln to osoby, które o nowy dowód będą wnioskować z innych powodów takich jak np. zagubienie, zniszczenie czy kradzież.
2. Sierpień najtrudniejszym miesiącem
Urzędy w całej Polsce będą musiały się zmagać z zalewem wniosków o nowe dowody tożsamości. MC szacuje, że największy ich napływ zanotujemy od sierpnia. Potrwać ma on aż do końca 2017 roku.
- W kolejnych miesiącach tego roku liczba dokumentów, które tracą ważność kształtuje się następująco (dane w tys.).
- Marzec - 324
- Kwiecień - 239
- Maj - 329
- Czerwiec - 356
- Lipiec - 401
- Sierpień - 534
- Wrzesień - 601
- Październik - 676
- Listopad - 552
- Grudzień - 435.
Również w przyszłym roku liczba dowodów, którym upływa ważność jest znacząca – sięgnie 2,5 mln.
3. Wniosek elektroniczny
Taka fala wniosków mogłaby się zakończyć paraliżem urzędów, toteż MC zdecydował odświeżyć usługę elektronicznego wnioskowania o dowód osobisty. Zmianie uległa też struktura formularza.
Elektroniczny wniosek o wydanie dowodu osobistego został poprawiony pod kątem nawigacji i przejrzystości. W efekcie jest on dla użytkowników łatwiejszy do wypełnienia, bardziej intuicyjny i przyjaźniejszy. Na stronie głównej platformy www.epuap.gov.pl został dodatkowo umieszczony baner, który pozwoli bezpośrednio przejść do formularza po uprzednim zalogowaniu się do profilu zaufanego – niezbędnego do złożenia wniosku on-line.
Co zrobić by skorzystać z możliwości elektronicznego składania wniosku o nowy dokument?
Należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl . Tam, już na samej górze widoczny jest baner, który po kliknięciu przekierowuje w odpowiednie miejsce. Po zalogowaniu przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO), należy wypełnić wniosek i załączyć do niego zdjęcie, po czym podpisać wniosek przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO) i wysłać elektronicznie do urzędu. Jeśli nie mamy jeszcze Profilu Zaufanego (eGO), możemy go w prosty i szybki sposób założyć, a potwierdzić (bez konieczności odwiedzania urzędów) za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Obecnie możliwość taką oferują swoim klientom banki PKO BP, ING oraz Millennium. W najbliższym czasie dołączą kolejne. Dzięki temu w obu przypadkach można zaoszczędzić jedną wizytę w urzędzie. Po odbiór gotowego dowodu trzeba jednak udać się do urzędu osobiście. W Polsce wszyscy dorośli obywatele mają obowiązek posiadania dowodu osobistego. Jeśli upływa ważność dotychczasowego dokumentu obywatel musi zaś złożyć wniosek o wydanie nowego. Poprawienie elektronicznego wniosku powinno znacząco ułatwić ten proces.
4. Wniosek składany osobiście
Wniosek o dowód osobisty można też złożyć osobiście odwiedzając urząd miasta lub gminy. Aby zdobyć ten dokument należy posiadać obywatelstwo polskie i mieć ukończone 18 lat. Sam wniosek można złożyć też wcześniej, czyli na 30 dni przed osiągnięciem pełnoletności. Przed wizytą w urzędzie należy zadbać o kolorowe zdjęcie i wypełnić wniosek - można go pobrać, wydrukować i wypełnić w domu. Pusty formularz otrzymamy też w urzędzie. Aby złożyć wniosek trzeba zabrać ze sobą dotychczasowy dowód lub ważny paszport - jeśli go posiadamy. Dowód osobisty otrzymamy maksymalnie po 30 dniach od złożenia wniosku. Usługa jest bezpłatna. Osoby, którym kończy się ważność dowodu osobistego, powinny pamiętać, że wniosek o nowy dowód wraz z aktualnym zdjęciem (wykonanym maksymalnie 6 miesięcy wcześniej) należy złożyć 30 dni przed upływem ważności starego dokumentu.
5. Wkrótce e-dowód?
W wyniku wspólnych prac Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Zdrowia przygotowana została "Koncepcja wdrożenia polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną".
Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli szybko i wygodnie załatwić daną sprawę. Ponadto nowoczesny dokument zastąpi kilka innych, w tym m.in. prawo jazdy i książeczkę zdrowia.
Zgodnie z opisaną koncepcją planuje się, że wydawanie nowych dowodów z warstwą elektroniczną rozpocznie się 1 stycznia 2019 roku i zakończy w roku 2023. E-dowód będzie nowoczesnym i bezpiecznym narzędziem, zgodnym z wymaganiami tzw. Rozporządzenia PE eIDAS, w sposób pewny identyfikującym obywatela zarówno w kontakcie bezpośrednim, jak i w e-świecie.