Wydanie nr 111/2024, Sobota 20.04.2024
imieniny: pokaż (11 imion)Amalia, Sekundyn, Teodor, Marcelin, Berenika, Agnieszka, Nawoj, Szymon, Sulpicjusz, Czesław, Ursycyn
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

Malbork. Lekarz orzecznik „uzdrowił” niepełnosprawne ruchowo dziecko.

Mieszkająca w Malborku Oliwia Brodowska ma 11 lat. Od urodzenia cierpi na mózgowe porażenie dziecięce pod postacią niedowładu połowicznego prawostronnego. Rodzice Oliwii, jak tysiące rodzin w całej Polsce znajdujących się w podobnej sytuacji, muszą co kilka lat przed Powiatowym Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności udowadniać niepełnosprawność swojego dziecka. Jakież było ich zaskoczenie, gdy w styczniu br. lekarz orzecznik w trybie zaocznym „uzdrowił” niepełnosprawną ruchowo Oliwkę. Szkoda tylko, że wyłącznie na papierze.

 

Jak to się stało, że niepełnosprawna ruchowo od urodzenia dziewczynka przy okazji kolejnej komisji lekarskiej została pozbawiona kodu 05-R i cudownie ozdrowiona? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć rodzice Oliwii, którzy z decyzją lekarza nie zgadzają się i złożyli odwołanie w tej sprawie.

 

 

Brak lekarzy do orzekania.

Jakie są zasady przydzielania lekarzy orzeczników do konkretnych przypadków niepełnosprawności? O to zapytaliśmy w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Malborku. W odpowiedzi Przewodniczący Zespołu, Ryszard Ślązak napisał, że wnioski o przyznanie niepełnosprawności i stopnia niepełnosprawności rozpatrywane są przez składy orzekające, zgodnie z chorobami zasadniczymi zamieszczonymi w zaświadczeniu lekarskim wnioskodawcy.

- „W zaświadczeniu może być wymienionych kilka chorób zasadniczych i współistniejących, i zgodnie z tym wniosek rozpatrywany jest przez odpowiedni skład orzekający /lekarz specjalista danej choroby i pracownik socjalny, psycholog, pedagog, doradca zawodowy/” – informuje Ryszard Ślązak. – „Jednocześnie podkreślić należy, że nie zawsze wniosek o przyznanie stopnia niepełnosprawności i niepełnosprawności rozpatrywany jest przez lekarza specjalistę adekwatnego do choroby, ponieważ taki nie jest powołany na orzecznika z przyczyn od zespołu niezależnych. Brak chętnych lekarzy do orzekania”. 

Przewodniczący Komisji poinformował również, że w 2020 r. na 5 808 wydanych orzeczeń, 365 osób odwołało się.

 

 

 

 

Ciągła walka.

Pani Anna Brodowska, mama Oliwii odwołała się od orzeczenia, z którym absolutnie się nie zgadzała. Zapukała do drzwi wielu instytucji w Malborku, by poruszyć temat tej niesprawiedliwej oceny i wydanego orzeczenia. W końcu 17 lutego br. przyszła odpowiedź. Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności przywrócił kod 05-R wskazujący o ruchowej niepełnosprawności Oliwki.

Ale czy za kilka lat, gdy w 2026 r. po raz kolejny Oliwia stanie przed komisją, będzie musiała ponownie stoczyć taką sama walkę?

 

Piotr Wąsowicz
Przejdź do komentarzy

 

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Interwencje TV


Komentarze

Na czas ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi 2024 komentarze zostały wyłączone.