Wydanie nr 330/2020, Środa 25.11.2020
imieniny: pokaż (4 imiona)Erazm, Katarzyna, Tęgomir, Piotr
ReklamaKontakt
  • tvregionalna24.pl
  • tvmalbork.pl
  • tvsztum.pl
  • tvdzierzgon.pl

18 października Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi.

  • Wydanie nr 330/2020
  • 19 pażdziernika 2020, 10:10
  • KPP Malbork
  • Na sygnale
18 października Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi. fot. policja.pl
Handel ludźmi, jako współczesna forma niewolnictwa, stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolności i godność ludzka. Handel ludźmi to przestępstwo z art. 189a k.k. zagrożone karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata, rozumiany jest jako wynajmowanie, przewożenie, przechowywanie, przyjmowanie osób przy stosowaniu środków w postaci gróźb, użycia siły czy innych form przymusu, porwania, podstępu, kłamstwa, nadużycia władzy czy wykorzystania bezsilności osoby z zamiarem wykorzystania tych osób do celów takich, jak prace przymusowe, zmuszanie do prostytucji i innych form wykorzystania seksualnego, niewolnictwo lub pobieranie organów.

 

W województwie pomorskim pod pieczą Wojewody Pomorskiego działa Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi, w którego skład wchodzą m.in. przedstawiciele KWP w Gdańsku, MOSG, Prokuratury Okręgowej, Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku. Zespół stanowi platformę wymiany informacji i współpracy pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w zwalczanie handlu ludźmi, wsparcie i reintegrację ofiar, pobudzenie aktywności lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych w tym zakresie. W celu ograniczenia zjawiska handlu ludźmi Policja prowadzi działania rozpoznawcze oraz prewencyjne, w tym m.in. przeprowadza kontrole agencji towarzyskich, salonów masażu, hoteli, moteli, melin, dworców, a także monitoruje drogi pod kątem ujawniania prostytuujących się obywatelek obcych państw, nielegalnie przebywających na terenie Polski. Policjanci inicjują różnego rodzaje kampanie informacyjne promowane w lokalnej prasie i mediach, jak również opracowują materiały profilaktyczno - edukacyjne.

 

 

 

 

Handel ludźmi jest nielegalny.

Niefrasobliwość, naiwność, łatwowierność w kontaktach, pokusa łatwego zarobku może nieodwracalnie zmienić Twoje życie. Aby nie stać się ofiarą handlu ludźmi należy uważać na wyjątkowo atrakcyjne oferty biur pośrednictwa pracy i biur podróży czy agencji matrymonialnych, uważać na osoby wzbudzające szczególne zaufanie i zapewniające natychmiastową pomoc w wyjeździe, uważać na strony internetowe, ogłoszenia, reklamy dotyczące wyjątkowych okazji związanych z atrakcyjną, dobrze płatną i nie wymagającą kwalifikacji pracą. W szczególności należy zwracać uwagę na nasze pociechy, gdyż dziecko przekraczające granicę państwa samotnie lub bez opieki rodziców może być ofiarą handlu.

 

 

 

 

Pamiętajmy - nikt nie ma prawa nas więzić, przetrzymywać ani zmuszać do czegokolwiek - także do pracy!

O problemie, jakim jest handel ludźmi należy przypominać stale, nie tylko 18 października, aby zwiększyć świadomość społeczną i zapobiegać tragediom życiowym wielu osób. Warto więc wiedzieć, jak ustrzec się przed takimi zjawiskami i gdzie udać się po pomoc. Pomocy można szukać m. in. w instytucjach zaangażowanych w zwalczanie i zapobieganie handlowi ludźmi.

Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu „La Strada”

00-956 Warszawa 10

tel./fax (+ 48 22) 622 19 85, tel. zaufania: (+ 48 22) 628 99 99

www.strada.org.pl, e-mail: strada@pol.pl

 

Fundacja Dzieci Niczyje

ul. Walecznych 59, 03-926 Warszawa

tel. (+48 22) 616 16 69

www.fdn.pl, e-mail: dziecicudzoziemskie@fdn.pl, ofiaryhandlu@fdn.pl

 

ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi

skr. poczt. 127, 00-958 Warszawa 66

24h linia wsparcia: 0 801 24 70 70, tel. (+48 22) 654 70 70, fax (+48 22) 654 79 73

www.zaginieni.pl, e-mail: itaka@itaka.org.pl

 

 

 

 

Informację przekazała asp. Sylwia Kowalewska, oficer prasowy KPP Malbork

KPP Malbork
Przejdź do komentarzy

Kamery On-Line

Podziel się:
Oceń:
Tagi

Zobacz więcej z kategorii Na sygnale


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe i naruszające regulamin będą usuwane.